Cera:
Gama temperaturowa: chłodna
Kolor: jasny beż z odcieniem różowawym
Włosy:
Gama temperaturowa: chłodna
Kolor: ciemny
Oczy:
Gama temperaturowa: chłodna
Kolor: gołębi błękit
Mocny: Twoje naturalne kolory posiadają niski walor tzn. są nasycone i dość ciemne.
Chłodny: w Twojej naturalnej gamie kolorystycznej przeważają kolory chłodne, posiadające w swoim składnie niebieski bądź różowy pigment.
Kontrastowy: jest to określenie, który mówi o wartości osobistego kolorytu i oznacz, że Twoje naturalne barwy (oczy, włosy, skóra) charakteryzują się nasyceniem, dzięki czemu tworzą kontrasty kolorystyczne, oparte na zestawieniu jasnych i ciemnych odcieni.
Wszystkie odcienie w Twojej naturalnej kolorystce (skóra, włosy, oczy) tworzą idealną harmonię.
Paleta kolorów współgrająca z Twoim typem kolorystycznym
Odpowiednie odcienie w Twojej palecie kolorystycznej
Każda barwa ma odcienie chłodne i ciepłe
– chłodne to takie kolory, w których dostrzegamy dominantę pigmentów niebieskich
– ciepłe kolory, w których optyczną przewagę miały pigmenty żółte
Dobierając indywidualne odcienie garderoby i kosmetyków sięgaj wyłącznie po chłodne odcienie kolorów. Złote, ciepłe odcienie spowodują, że Twój kolor cery przybierze barwę ziemistą.
Uwaga: czasami możesz mieć problem z oceną temperatury danej barwy. Postaraj się wówczas porównać ją z innymi odcieniami tego samego koloru. Określenie gamy temperaturowej okaże się wówczas dużo prostsze, spośród kilku odcieni bez problemu wybierzesz te, które są ciepłe.
Odpowiedni walor barw w Twojej palecie kolorystycznej
Każdy kolor może mieć różne stopnie jasności począwszy od najjaśniejszego do najciemniejszego odcienia. Twoje naturalne barwy (oczy, włosy, skóra) należą zarówno do kolorów jasnych jak i ciemnych, dlatego ich walor przenosi się na stopień jasności barw w Twoim ubiorze oraz makijażu. Najodpowiedniejsze dla Ciebie kolory odnajdziesz wśród barw wyrazistych – jasnych i ciemnych. Unikaj odcieni pastelowych i średnio nasyconych chyba, że będą występować w roli akcentu.
Odpowiednie nasycenie barw w twojej palecie kolorystycznej
Jesteś wyjątkowym typem kolorystycznym i dlatego Twoja uroda najefektowniej prezentuje się w oprawie intensywnych, mocnych barw zestawionych w wyraziste kontrasty. Najlepsze są barwy żywe, ostre i klarowne. Unikaj rozrzedzonych, złamanych odcieni.
Odpowiednia czystość barw (chromatyczność) w twojej palecie kolorystycznej
Twoje barwy powinny być wysoko chromatyczne tzn. czyste, klarowne, bez domieszki szarości. Unikaj kolorów przybrudzonych, złamanych, ponieważ zgaszą Twoją naturalną kolorystykę, podkreślą zmęczenie i dodadzą lat.
Omówienie palety kolorystycznej
Biele i czernie:
Jesteś jedynym typem kolorystycznym, który naprawdę dobrze wygląda w czystej bieli i czerni. Są to kolory, które obowiązkowo powinnaś uwzględniać kupując garderobę i kosmetyki do makijażu. Dobrze zaprezentujesz się również w odcieniach tzw. zimowych pasteli czyli lodowatej, czystej bieli z odrobiną barwnika: lodowaty odcień błękitu, turkusu , różu, fioletu, zieleni, żółci, szarości. Zimowe pastele to barwy intensywne, ostre, naprawdę mocno rozbielone. Bardzo dobrze będziesz wyglądała również w szarościach, szczególnie ze srebrnym połyskiem. Możesz nosić jasne, lodowate odcienie szarości, aż po ciemniejsze typu antracyt, przy czym szarość musi być czystym kolorem, nie może zawierać domieszki błękitu, różu czy żółci.
Brązy i beże:
W przypadku twojego typu kolorystycznego najlepiej w ogóle zrezygnować z brązów i beży. Ewentualnie możesz zastosować możliwie najciemniejsze odcienie szarawego brązu (gorzka czekolada) lub kamienne odcienie beży. Odpowiednie będą również brązy i beże z odcieniem fioletu (ciemna, brązowawa oberżyna). Generalnie jednak beż jest dla ciebie zbyt pastelowy i mało wyrazisty, dlatego staraj się go unikać.
Kolory metaliczne:
Twoją urodę najlepiej podkreślą odcienie srebra, platyny oraz zestawienia jasnego złota ze srebrem lub platyną. Możesz również stosować jasnożółte złoto. Ciemniejsze odcienie złota, mosiądz, miedź to nie twoje kolory, unikaj ich zarówno w ubiorze jak i w biżuterii.
Czerwienie:
Twoja uroda bardzo efektownie zaprezentuje się na tle ciemnych, chłodnych czerwieni: rubinu, szkarłatu, czerwieni malinowej, czerwieni wiśniowej, czerwieni krwistej oraz fuksji. Doskonałe będzie również chłodne bordo oraz odcień czerwonego wina. Nieodpowiednie są wszelkie rodzaje ciepłych czerwieni typu oranż czy czerwień pomidorowa.
Pomarańcze:
Kolor pomarańczowy pasuje wyłącznie do ciepłych karnacji, unikaj go w swoich ubiorach i makijażu. Ani odcienie intensywne, ani zgaszone nie są odpowiednie.
Błękity:
Błękity, to kolory, w których twój typ prezentuje się doskonale. Najkorzystniej wyglądają barwy lodowate oraz intensywne takie jak: błękit kobaltowy, szafir, lazur, indygo, błękit królewski, mocny turkus, atramentowy, głęboki granat. Unikaj bladych błękitów (błękit nieba, szaroniebieski, gołębi) i odcieni średnich (kolor dżinsu), ponieważ są to barwy pasujące do letniego typu kolorystycznego. Nie stosuj również ciepłych odcieni niebieskiego (turkus, błękit lazurowy), ponieważ nie pasują do chłodnej, tonacji barw skóry, włosów i oczu.
Zielenie:
Twój typ kolorystyczny doskonale prezentuje się w chłodnych, ostrych, niebieskawych zieleniach np. turkus, ciemny nefryt, szmaragdowy, zieleń lasu. Korzystne są też: odcienie morskiej zieleni, zieleń butelkowa oraz nasycona zieleń z domieszką szarości. Unikaj jasnych, chłodnych zieleni np. seledynu, ponieważ w ich towarzystwie będziesz wyglądać blado i nieatrakcyjnie. Zdecydowanie nieodpowiednie są również ciepłe odcienie zieleni z wyraźnie dostrzegalnym żółtym pigmentem (zieleń jabłkowa, zieleń trawy itp.).
Róże i fiolety:
Twoja gama róży i fioletów to mocne, nasycone intensywne barwy: jaskrawy róż, cyklamen, fuksja, liliowy, czysty intensywny fiolet i fiolet gencjany. Odcienie o średnim nasyceniu są odpowiednie, ale tylko w roli dodatków: lawendowe, fiołkowe, wszystkie odcienie średniego fioletu.
Żółcie:
Generalnie kolor żółty nie jest dla ciebie korzystny. Możesz stosować jedynie zimny i ostry odcień cytrynowy i to najlepiej w charakterze dodatku.
W następnej części opiszemy kosmetyki do makijażu jakie powinna stosować Kryształowa Pani Zima.
Tekst powstał przy współpracy z wizażystką Magdaleną Słowińską, która robi profesjonalną analizę kolorystyczna przy pomocy programu Salon Prestige.