Dla mam,Nowości

Wielkie wyzwanie – urządzamy pokój dla bliźniaków

Podwójna radość rodziców szybko zamienia się w konsternację, kiedy przychodzi im zaaranżować przytulny i komfortowy pokoik dla swoich pociech. No bo jak sprostać wymaganiom dzieci, które ciągle rosną i ciągle zmieniają swoje preferencje? Czy da się nie dublować każdego elementu wnętrza? Pytań jest sporo, ale na szczęście świat wnętrzarski potrafi odpowiedzieć na nie wszystkie. Jeżeli więc, drodzy rodzice, zastanawiacie się jak wykreować wspaniały pokój dla bliźniaków, pamiętajcie o kilku ważnych zasadach. Oto one:

Redro_Fototapeta

DWA NIE RÓWNA SIĘ JEDEN! To być może najistotniejsze zdanie, jakie powinniście zapamiętać. Zachwyceni (i słusznie) bliźniaczkami rodzice, zazwyczaj popełniają wielki błąd – kupują swoim pociechom identyczne ubranka, identyczne zabawki, identyczne prezenty, no i jeszcze łóżka każdego dziecka stylizują w ten sam sposób… Litości! O ile małe dzieciaczki w wieku niemowlęcym nie zwracają na to uwagi, to kiedy zaczną rosnąć, będą miały z tym problem. Bliźniaki to nie klony, ale oddzielne istoty. Psychologowie zgodnie twierdzą, że maluchy przy takiej praktyce mają zahamowany rozwój własnego gustu, estetyki. Mają trudności z wyrażaniem własnych poglądów oraz  nie umieją szybko podejmować decyzji. A więc pamiętajcie, że identyczne akcesoria są do zaakceptowania tylko pośród noworodków.

ŁÓŻKO PIĘTROWE CZY NIE? Często myślimy o łóżku piętrowym jako o tym bardziej atrakcyjnym dla dzieci. W dodatku pomaga zaoszczędzić kilka metrów przestrzeni. Jednakże nie jest to zbyt dobry pomysł w pokoiku małych dzieci.  Większe sobie poradzą, ale na pewno będą kłócić się o to, kto śpi na górnym łóżku. Jeżeli więc chcemy tego uniknąć, zdecydujmy się na zwykłe jedynki, postawione w dwóch różnych rejonach pokoju. Łóżko będzie stanowić naszą oś, wokół której będziemy konstruować całą stylizację. Będzie też umownym wyznacznikiem strefy należącej do jednego i do drugiego dziecka.

PRYWATNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM Każdy człowiek potrzebuje prywatności, dlatego tak ważne jest to, by dzieci posiadały własny pokoik. Nie koniecznie musi być to oddzielny pokój dla każdej z pociech. To nawet dobrze, gdy wszystkie dzieci mieszkają ze sobą, bo w ten sposób uczą się dzielenia zabawkami, są chętne do pomocy, a później nie będą mieć trudności z nawiązywaniem kontaktów. Zagwarantujmy każdemu dziecku choć kilka metrów, należących tylko do niego. Możemy podzielić pokój na kilka części, a każda będzie należeć do innego dziecka. Pozwólmy mu wybrać kolor poduszek i kołderki – takie „małe decyzje” to wielka frajda!

Redro_Fototapeta

WYBIERZ MOTYW Nie chodzi o to, by dzieci całkowicie przejęły kontrolę nad stylizacją. Zaproponujcie im jakiś motyw, na przykład kolorową fototapetę, która będzie stanowić element łączący aranżację. Może to być wzorzysta tapeta do kolorowania (zapytajcie o taką możliwość w sklepie), albo ciekawy pasek ozdobny, biegnący przez cały pokój.

BIURKO TO PODSTAWA Biurko w pokoju dziecięcym jest tak ważne, jak biurko w gabinecie prawnika. Wybierzcie takie, które posłużą maluchom przez dłuższy czas. Podobnie fotele – niech będą dobrze wyprofilowane, z regulowaną wysokością. Dziewczynkom spodobają się obicia w kwiatki, słodkie kolory i zabawne grafiki. Chłopcy na pewno będą woleli printy w samochody, samoloty, albo figury geometryczne.

Jeśli chodzi o masywne meble, takie jak biurko, szafa i łóżko, to mogą być to takie same modele dla dwójki dzieci. Duże elementy przestrzeni z reguły powinny być symetryczne. Pełną dowolność zagwarantują dodatki.

GDZIE SCHOWAĆ ZABAWKI? Do kartoników, kubłów z pokrywami, kontenerów… Bliźniaki potrafią narobić sporego bałaganu, toteż zaproponujmy im, by chowały zabawki w kolorowe kontenery. Z doświadczenia wiemy, że szafy w tym przypadku się nie sprawdzają… Na podłodze koniecznie rozłóżcie mięciutkie dywaniki – skutecznie zamortyzują upadki.

SIŁA RODZEŃSTWA Bliźniaki to nie tylko podwójna miłość, ale i podwójna odpowiedzialność. Jeżeli odpowiednio wcześnie nauczą się ze sobą dogadywać, będziecie mieć z nich dużą pociechę!

Źródło i grafiki: http://redro.pl/fototapety/przeznaczenia/do-pokoju-dziecka/

Możesz również polubić…