Nowości

5 najważniejszych faktów o łuszczycy

Łuszczyca nie jest zaraźliwa, ale jej objawy budzą niechęć otoczenia. Nie można jej całkowicie wyleczyć, ale można spowodować, że na jakiś czas przestanie dawać o sobie znać. Najczęściej zapadają na nią ludzie młodzi w wieku 15–30 lat, choć pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero po piątej dekadzie życia.

1. Nadmierne łuszczenie, ale nie tylko
Zdrowy naskórek nieustannie się regeneruje. W najniższej warstwie, tzw. podstawnej, powstają młode komórki zwane keratynocytami, które przekształcając się stopniowo tworzą warstwy: kolczystą, ziarnistą i rogową. Ten cykl naturalnej odnowy trwa ok. 4 tygodni. U chorych na łuszczycę warstwa podstawna produkuje więcej keratynocytów, a proces rogowacenia trwa zaledwie 3–4 dni. Jednocześnie nadmierne pobudzenie komórek powoduje, że wydzielają one szereg czynników, które wyzwalają i podtrzymują proces zapalny w skórze.

zel_do_mycia_ciala_i_skory_glowy_tuba

2. Grudki i łuski
Łuszczyca objawia się piekącymi i swędzącymi grudkami. Pokrywają je srebrzyste łuski (efekt zbyt szybkiego rogowacenia), po których zdrapaniu może pojawić się krew. Wczesne grudki mają od kilku milimetrów do ok. 2 cm, ale mogą się zlewać ze sobą, tworząc tzw. ogniska plackowate. Zmiany pojawiają się najczęściej w okolicach łokci, kolan, pleców, na dłoniach oraz owłosionej skórze głowy, ale mogą objąć całe ciało.

3. Co pomaga, a co szkodzi?
Łuszczycę determinują czynniki genetyczne. Wiadomo także, że czynnikami prowokującymi, czyli powodującymi przejście choroby od postaci utajonej do objawowej, mogą być urazy, oparzenia, dermatozy zapalne, infekcje bakteryjne (np. angina lub próchnica) i grzybicze oraz stosowanie niektórych leków. Nasilenie zmian następuje także w sytuacjach nasilonego stresu. Dlatego dobry wpływ na terapię łuszczycy ma w niektórych przypadkach psychoterapia. Pomoc taka przydaje się także wtedy, gdy zmiany skórne są powodem depresji.

kojaco-natluszczajacy_krem_10e1461-01-01_sloik

4. Choroba przewlekła
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. Cechuje się okresami remisji, czyli ustępowania objawów, oraz ich nagłymi nawrotami. W terapii stosuje się przede wszystkim leki zewnętrzne, działające na objawy. Najpierw złuszczające, zawierające kwas salicylowy i powodujące usunięcie łuski, która osłabia, a nawet uniemożliwia przenikanie w głąb leków przewciwłuszczycowych. Następnie wprowadza się preparaty bezpośrednio oddziałujące na nadmierną proliferację i hamujące stan zapalny. W przypadku łuszczycy krostkowej, stawowej oraz zwykłej, ale opornej na leczenie, oraz w erytrodermii łuszczycowej (gdy zmiany obejmują ponad 90% powierzchni skóry) stosuje się naświetlanie promieniami UVA i UVB, oraz laserem. W leczeniu ogólnym, ordynowanym w cięższych przypadkach, podaje się doustnie retinoidy syntetyczne, pochodne witaminy A lub leki cytostatyczne. Coraz częściej stosowane są również leki wytwarzane metodami biotechnologicznymi, z wykorzystaniem inżynierii genetycznej.

natluszczajaco-lagodzacy_krem

5. Arcyważna pielęgnacja
W okresie remisji należy stosować emolienty, intensywnie nawilżające skórę. Korzystnie działają też preparaty z zawartością ichtiolu, kwasu salicylowego i mocznika. Preparaty Pharmaceris P, dostępne wyłącznie w aptekach wspomagają kuracje dermatologiczne, łagodząc objawy łuszczycy. W serii znajdują się: ICHTILIUM Natłuszczająco-łagodzący krem do twarzy 39,90 zł/50 ml, PURI-ICHTILIUM Żel do mycia ciała i skóry głowy 31,50/225 ml oraz BODY-ICHTILIUM Kojąco-natłuszczający krem do ciała 51,50/175 ml

Możesz również polubić…