Na zdrowie

ABC zdrowego metabolizmu

W dyskusjach dietetyków, trenerów personalnych i osób interesujących się sprawami zdrowotnymi coraz częściej pojawia się temat właściwej przemiany materii. To jeden   z podstawowych procesów w organizmie i ma zasadniczy wpływ na samopoczucie fizyczne i mentalne każdego człowieka. Rozregulowana może niekorzystnie oddziaływać na ciało i na psychikę. Czym tak właściwie jest metabolizm i co można zrobić, by prawidłowo o niego zadbać?

Czym jest metabolizm?

Metabolizm jest określeniem procesu zachodzącego  w naszym organizmie, który odnosi się do przemiany pokarmów i płynów spożywanych w ciągu dnia. Przemiana materii może być wolna, normalna lub szybka. Każdy z tych wariantów odnosi się do tego, w jakim tempie nasz organizm rozkłada, przyswaja i wydala dostarczane składniki. Szybkość ta uzależniona jest między innymi od stanu zdrowia, predyspozycji genetycznych, sposobu odżywiania, trybu życia, ilości i jakości snu czy uprawiania (lub pomijania) aktywności fizycznej. Im szybszy i sprawniejszy jest metabolizm, tym lepiej. Wynika to z faktu, że organizm szybciej przyswaja składniki i wydala toksyny oraz sprawniej wytwarza energię niezbędną do codziennego funkcjonowania.

Prawidłowe odżywianie

Metabolizm lubi regularność. Ważne jest, by dostarczać organizmowi paliwa co 4 godziny w ciągu dnia. Najlepiej w formie 5 posiłków. Najbardziej pożywne powinno być śniadanie, które stymuluje przemianę materii do prawidłowej pracy, daje energię na cały poranek i pozwala się rozbudzić. Istotne jest, by było one pełne zdrowych węglowodanów, czyli cukrów złożonych, które znajdują się głównie w produktach pełnoziarnistych. Na śniadanie warto więc zjeść omlet, płatki owsiane czy bułki na bazie pełnoziarnistych mąk ze zdrowymi  dodatkami (np. hummusem).

Co więcej, posiłki powinny być dostosowane do indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego oraz dobrze zbilansowane w zawartość makroskładników. Odpowiednią ilość kalorii można wyliczyć, używając kalkulatorów dostępnych w sieci (kalkulatory BMR) lub udając się do dietetyka czy trenera personalnego. Ilość makroskładników – poza poradami i instrukcjami profesjonalistów – można oszacować w oparciu o następujące, poglądowe proporcje – 20-30% białka, 50-65% węglowodanów, 15-25% tłuszczów. Taką parcelację należy przyjąć za sugestię, ponieważ każdy organizm jest nieco inny. Dlatego powinno się obserwować, czy przyjęty podział jest odpowiedni i go stosownie korygować.

Dla zachowania zdrowego metabolizmu ważne jest również spożycie odpowiedniej ilości wody, której niedobór może rozregulować cały proces. Istotne jest, by wypijać co najmniej 6 szklanek wody dziennie, która przyspiesza i stabilizuje metabolizm.

Ćwiczenia fizyczne

Organizm spala dostarczane kalorie zgodnie z zapotrzebowaniem, które wzrasta wraz z wysiłkiem fizycznym. W zależności od ilości i rodzaju ćwiczeń spalimy więcej lub mniej kalorii, zawsze przyspieszając przemianę materii. Wynika to z faktu, że organizm zmuszony do ruchu potrzebuje więcej energii), którą zdobywa z pokarmów lub przy zachowaniu deficytu kalorycznego – z zapasów (np. tłuszczu znajdującego się w organizmie). Między innymi z tego powodu, regularne ćwiczenia fizyczne są istotne dla zachowania prawidłowości w procesach przemiany materii.

Prozdrowotne suplementy

W dbałości o zdrową przemianę materii kluczowa jest również odpowiednia suplementacja. Pomoże zapewnić ją zestaw produktów od DuoLife. Każdy z nich wspiera różne procesy w organizmie, wywołując inne, pozytywne efekty.

DuoLife Regen Oil to połączenie 13 olejów roślinnych wzbogaconych o szereg witamin (K2, MK7, D3), które stanowią uzupełnienie zdrowych tłuszczów w diecie, dzięki czemu nie odczujesz ich niedoboru. W suplementowaniu organizmu w zgodzie z jego dobowym biorytmem, warto skorzystać z duetu DuoLife Dzień i Noc. Pierwszy z nich stymuluje ciało, dając energię na cały dzień. Drugi – przeznaczony na noc – dba o spokojny i regenerujący sen (ważny aspekt zdrowego metabolizmu). Benefity ze stosowania tych produktów. są wynikiem zastosowania prozdrowotnych składników odżywczych (m.in. mieszaniny soków i witamin).

DuoLife Medical Formula ProDeacid pomoże Ci przywrócić zaburzoną równowagę środowiska wewnętrznego, wspierając oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn i metali ciężkich oraz regulując poziom pH. W przechwyceniu wolnych rodników krążących w naszym organizmie wesprze DuoLife Medical Formula ProSelect, dodatkowo pozytywnie stymulując układ nerwowy oraz odpornościowy. W rekonwalescencji organizmu pomoże DuoLife Chlorofil, ze względu na zawartość jęczmienia, chlorelli, chlorofiliny, olejku miętowego i lucerny. Ostatnim ze „złotej siódemki” jest DuoLife Proslimer. Suplement ten pomaga w walce z zalegającym tłuszczem dzięki zawartym w składzie ekstraktom i składnikom aktywnym.

Wszystko dla zdrowia

Praca nad prawidłowym funkcjonowaniem metabolizmu jest wieloaspektowa. Trzeba zaangażować się w nią zarówno ze strony odżywiania, zmiany przyzwyczajeń, jak i aktywności fizycznej. Warto spróbować zmienić swoje przyzwyczajenia i korzystać z dostępnych rozwiązań, by finalnie móc cieszyć się szybszą przemianą materii, która pozwoli nam cieszyć się pełnią sił – w każdym aspekcie naszego życia.  

Możesz również polubić…