Dla mam

Bezpieczny i spokojny sen noworodka

Nie od dziś wiadomo, że noworodki i niemowlaki przesypiają większą część doby. Z tego też względu, w szczególności w pierwszym okresie życia, należy zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort snu. Odpowiednie łóżeczko, materac i zabezpieczenia są niezwykle ważne, gdyż niwelują prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych i niebezpiecznych sytuacji.  Jakie to mogą być sytuacje? Może to być  zakrztuszenie dziecka, na przykład podczas ulewania się pokarmu w czasie snu, czy też zaklinowanie się rączki, bądź nóżki pomiędzy szczebelkami łóżeczka. Na co więc zwrócić uwagę wybierając łóżeczko dla dziecka i akcesoria do niego?

Łóżeczko

Wybierając łóżeczko, przyszli lub świeżo upieczeni rodzice powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób jego wykonania. Najlepiej, jeśli mamy możliwość wyboru produktu z drewna, które zostało pomalowane ekologicznymi farbami. Kiedy nie mamy takiej możliwości, możemy zdecydować się na łóżeczko pomalowane lakierami eko. Miejsce spania naszego dziecka, musi mieć solidną konstrukcję, szczebelki stałe
i wyjmowane  oraz możliwość regulacji wysokości materaca. Szczebelki umieszczone w ramie łóżka muszą mieć odpowiedni rozstaw tak, aby dziecko nie zaklinowało się między nimi w przypadku chęci przedostania się poza łóżeczko.

Materac i pościel

Biorąc pod uwagę kwestię pościeli dla dzieci, najlepiej sprawdzą się bawełniane powłoczki, z zabezpieczonym zamkiem wykonanym z niealergizujących materiałów syntetycznych. Należy wybierać pościel gładką, bez troczków czy wystających elementów tak, aby maluch nie zakrztusił się nimi lub też nie wystąpiło ryzyko obwiązania ich wokół szyi dziecka. Materac powinien być odpowiednio twardy – na tyle, by nie odkształcał się, ale jednocześnie nie powodował dyskomfortu w trakcie spania. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materacy i w zależności od wypełniania dzieli się je na piankowe, piankowo-kokosowe oraz piankowo-grykowo-kokosowe. Z pewnością każdy, nawet najbardziej wymagający rodzic, znajdzie dla swojego maleństwa coś odpowiedniego.

Dodatkowe akcesoria

W celu zwiększenia bezpieczeństwa dziecka, warto zaopatrzyć się również w takie akcesoria jak: ochraniacze na szczebelki łóżeczka oraz  poduszka stabilizująca pozycję dziecka w czasie snu.  Zabezpieczenie szczebelków to zazwyczaj długi pas materiału wypełniony pianką lub gąbką. Zakłada się go na całym obwodzie łóżka od wewnątrz. Rekomendujemy zabezpieczenia  zapinane na napy lub rzepy, gdyż troczki mogą się poluzować lub oderwać i zaszkodzić maluchowi.

Jeśli rodzice  zadecydują się na zakup poduszki stabilizacyjnej, jednym z najbardziej solidnych i bezpiecznych wyborów będzie poduszka stabilizacyjna dla noworodków i wcześniaków firmy Poofi ze sklepu www.babymama.pl. Poduszka może być używana na dwa sposoby. Pierwszy sposób wykorzystania poduszki to położenie dziecka jak w gniazdku – dziecko ma wówczas zapewnione symetryczne napięcie mięśniowe ciała, co minimalizuje ryzyko wystąpienia odruchu Moro. Drugi sposób wykorzystania poduszki to wałeczek – wówczas poduszka zabezpiecza pozycję na boku, co zapobiega zachłyśnięciu się pokarmem w przypadku ulewania. Stanowi też wsparcie dla klatki piersiowej w czasie leżenia na brzuszku. Poduszka stabilizacyjna w znaczący sposób ułatwia dziecku stopniowe przyjmowanie wyprostowanej pozycji ciała.

Poduszka stabilizacyjna Poofi cena: 39 PLN www.babymama.pl

 

Możesz również polubić…