Nowości

Biegunka u dzieci

Czy wiesz, że biegunka jest jednym z najczęściej występujących schorzeń u dzieci? Mówimy o niej, kiedy dziecko oddaje więcej niż trzy luźne stolce w ciągu doby. Nie należy lekceważyć tej dolegliwości, ponieważ bardzo osłabia organizm. Dowiedz się, jak wpłynąć na skrócenie czasu trwania biegunki.

Rozpoznanie dolegliwości

Biegunce towarzyszyć może podwyższona temperatura ciała, bóle brzucha, nudności, wymioty i ogólne pogorszenie samopoczucia dziecka. W stolcu może także pojawić się krew lub śluz. Młody organizm jest szczególnie podatny na odwodnienie, które jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Jak je rozpoznać? Podstawowe objawy to suche wargi, język i błona śluzowa jamy ustnej, gęsta ślina, wzdęty brzuch, mocz o ciemnym zabarwieniu (mała ilość), szara i nieelastyczna skóra. Jeśli zaobserwujesz wyżej wymienione objawy odwodnienia, skonsultuj się z lekarzem.

Warto wiedzieć, że noworodki i niemowlęta karmione piersią zwykle oddają luźne stolce wiele razy w ciągu dnia (najczęściej po karmieniu). To nie jest biegunka. Alarmującym sygnałem jest krew, śluz w pieluszce oraz podwyższona temperatura ciała.

Przyczyny występowania biegunek

Najczęstszą przyczyną występowania biegunki u dzieci są zakażenia wirusowe, zwłaszcza wywołane przez rotawirusy. Popularne są także zatrucia pokarmowe – kiedy toksyny lub bakterie dostały się do organizmu z pożywieniem.  (np. Salmonella). Bywa, że biegunka jest wynikiem infekcji spowodowanej przez zatrucie egzotoksynami, zarażenia pierwotniakami lub pasożytami jelitowymi. Często biegunka wynika także z alergii pokarmowej (towarzyszą jej objawy charakterystyczne dla alergii tj. wysypka, skłonność do infekcji dróg oddechowych, nudności itp.).

Jak postępować, gdy dziecko ma biegunkę?

W domowym leczeniu biegunki należy podawać dziecku doustnie płyny w większej ilości niż zwykle – dzięki temu zapobiegamy odwodnieniu. Karmienie powinno się odbywać na takich samych zasadach, jak przed wystąpieniem  biegunki. Ważna jest obserwacja, jak zachowuje się organizm dziecka oraz jak wygląda skóra i sam stolec. Biegunka jest często występującym schorzeniem, dlatego warto zabezpieczyć się na tę okoliczność i uzupełnić domową apteczkę w odpowiedni lek, który nie tylko wspomaga organizm w walce z biegunką, ale przede wszystkim leczy, skracając czas jej trwania.

Biegunkowy problem z głowy!

Smecta to lek OTC, który dzięki specjalnej, warstwowej budowie, wykazuje zdolność wiązania toksyn, wirusów i bakterii. Powleka i chroni błonę śluzową przewodu pokarmowego. Skraca czas trwania biegunki, zmniejsza liczbę oddawanych stolców. Jest wskazana w różnych rodzajach biegunek.

Smecta jest wskazana do stosowania przez pacjentów we wszystkich grupach wiekowych (także małe dzieci i niemowlęta).

Dawkowanie: dzieci poniżej 1 roku: 1 saszetka na dobę, dzieci w wieku 1-2 lat: 1-2 saszetki na dobę, dzieci powyżej 2 lat: 2-3 saszetki na dobę

Cena: op. 10 sztuk – ok. 10 zł, op. 30 sztuk – ok. 25 zł

Możesz również polubić…