Na zdrowie

Chroń swoje dziecko przed smogiem

W grupie osób najbardziej zagrożonych smogiem, dzieci zajmują jedno z pierwszych miejsc. Są małe (a więc przez większość czasu znajdują się na poziomie samochodowych wyziewów), pozostają w ciągłym biegu (wdychając tym samym znacznie więcej powietrza niż dorosły człowiek). Do tego zazwyczaj oddychają przez usta, a ich układy oddechowe wciąż jeszcze się rozwijają.

Ochrona dziecka przed destrukcyjnymi skutkami smogu jest niezwykle ważna. Długotrwałe  oddychanie zanieczyszczonym powietrzem może być dla organizmu naprawdę groźne. Smog wywiera wpływ na rozwój i funkcjonowanie układu oddechowego, a stałe wdychanie szkodliwych pyłów powoduje różnego rodzaju reakcje alergiczne. Kiedy więc nasze dziecko cierpi na przewlekły kaszel i objawy ciągłego nieżytu górnych dróg oddechowych, winny może być temu właśnie smog.

Zanieczyszczenia powietrza są jednym z głównych powodów rozwoju takich chorób, jak choćby astma oskrzelowa. Dla przykładu w skali ogólnopolskiej cierpi na nią ok. 6 proc. dzieci, natomiast w samym Krakowie, który od lat przoduje w smogowych rankingach, jest to aż 16 proc., a więc blisko 3 razy więcej. Nawet niski poziom zanieczyszczeń znacznie zwiększa też zapadalność na infekcje typu zapalenie płuc. Spadek stężenia zanieczyszczeń powietrza zmniejsza co prawda stany chronicznego kaszlu czy infekcji dróg oddechowych, ale już nie polepsza stanu zdrowia osób chorych na alergiczny nieżyt nosa czy astmę.

Wymienione wcześniej to tylko niektóre przykłady destrukcyjnego wpływu smogu na zdrowie dzieci i nasze własne. Jak możemy uchronić przed nimi naszą pociechę? Najlepiej, aby dziecko nie wychodziło z domu w dni, kiedy poziom smogu na zewnątrz alarmująco przekracza wszelkie dopuszczalne normy. To jednak byłoby z oczywistych względów niewykonalne. Pozostają więc maski antysmogowe. Tylko jaka będzie odpowiednia dla małej głowy dziecka? Kolejną kwestią jest, czy Twoje dziecko będzie w ogóle chciało wychodzić w czymś takim na zewnątrz?

A czemu nie – pyta retorycznie Gabriela Bogaty, przedstawicielka marki U-Mask na Polskę. – Nasze maski dają dziecku możliwość wyjścia na spacer jako tygrys, groźny lew czy choćby miś panda. Tego typu wzorów w ofercie dla dzieciaków U-Mask ma zresztą naprawdę bardzo dużo. Warto dodać, że produkty z linii Premium Kids posiadają opatentowane filtry antysmogowe i antyalergiczne, co w połączeniu z atrakcyjnym designem sprawia, że maski są chętnie wybierane przez rodziców – podsumowuje Gabriela Bogaty.

Choć dziecięce maski tej firmy są oferowane w jednym, uniwersalnym rozmiarze, to trzy długości elastycznych opasek zakładanych za uszy gwarantują, że każdy młody człowiek (powyżej 7 roku życia) z pewnością idealnie dopasuje je do swojej twarzy. Miękki, antyalergiczny materiał daje nam pewność, że wrażliwa młoda skóra nie będzie przez maskę podrażniana.

Na koniec dodajmy jeszcze, że dzięki zastosowaniu wewnątrz maski specjalnego filtra, szkodliwe cząsteczki zawarte w smogu są do niego przyciągane, a następnie ulegają biodegradacji. Dlatego nie musi ona przylegać do twarzy tak bardzo mocno, jak w przypadku produktów innych marek, stosujących filtry węglowe czy Hepa i których skuteczność zależy właśnie od tego jak ściśle przylegają do twarzy. Tym samym wyeliminowany został nieprzyjemny ucisk wrażliwej skóry, dzięki czemu dzieci chętniej ją zakładają. Poza tym maski U-Mask mają jeszcze jedną zaletę, chronią maluchy nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale również wirusami i bakteriami dzięki filtrowi, który je biodegraduje, a więc unieszkodliwia.

Możesz również polubić…