Dla mam

Czy wiesz, co widzi niemowlę?

SOKOLE OCZKANowo narodzone dziecko nie widzi świata tak jak człowiek dorosły. Na samym początku wszystko to, co maluszek widzi jest rozmazane i niewyraźne – dziecko widzi wszystko jako duże plamy, a do tego do góry nogami. Z czasem wzrok zaczyna się wyostrzać, jednak i tak jeszcze daleko mu do doskonałości. Początkowo dziecko zaczyna widzieć i poznawać kształty położone w odległości około 20-30 cm od niego. Dlatego też maluch szybko zaczyna rozpoznawać twarz rodziców, a w szczególności mamy. Coraz lepiej widzi także kontrastujące ze sobą kolory – najbardziej wyraźny dla niego jest biały i czarny oraz czerwony. Jednak od momentu narodzin do uzyskania doskonałego wzroku jest jeszcze długa droga.

Jak rozwija się wzrok dziecka?

Rozwój wzroku dziecka następuje etapami. Pierwszym dużym osiągnięciem w tej dziecinie jest umiejętność skupienia wzroku na jednym konkretnym punkcie. Następuje to około drugiego miesiąca życia. W tym czasie dziecko zaczyna również interesować się swoim ciałem – podejmuje pierwsze próby składania rączek razem. Kolejnym objawem prawidłowego rozwoju jest to, że oczy poruszają się samodzielnie – dziecko, żeby coś zobaczyć nie obraca już główką, a wodzi za przedmiotem tylko oczami. Jednak w pełni skoordynowane ruchy gałek ocznych można zaobserwować około 4 miesiąca życia. Kolejne etapy rozpoczynają się po szóstym miesiącu życia. Wówczas u dziecka następuje koordynacja ruchowo-wzrokowa. Maluch obserwuje zabawki i przyciąga je do siebie, jeśli je zainteresują, bawi się nimi, wkłada do buzi itp.

Czy można wspomóc rozwój wzroku u dzieci?

Każdy rodzic może wspomóc rozwój wzroku swojej pociechy. W tym przypadku jak i w innych będą potrzebne systematyczne ćwiczenia. Jednak w tym przypadku przybierają one formę zabawy, która sprawi wiele radości zarówno maluchowi jak i rodzicom. Jak to zrobić? Najprostszym sposobem jest namalowanie na białym baloniku czarnej buzi – oczu i uśmiechu. W koło łóżeczka można także rozwiesić kartki z prostymi rysunkami przedstawiającymi np. mordkę kota czy kształty takie jak koła, kwadraty lub trójkąty. Jeśli rodzice uważają, że nie posiadają zdolności plastycznych mogą posiłkować się gotowymi produktami takimi jak Sokole Oczka ze sklepu www.babymama.pl – zestaw 10 kart wykonanych z plastiku, na których namalowane są kształty i postaci najbardziej lubiane przez małe dzieci, a dodatkowo w zestawie jest płyta z różnymi animacjami przeznaczona dla najmłodszych dzieci. Jak więc widać są to proste sposoby, które każdy rodzić bez problemu może wykorzystać w czasie pierwszych zabaw z dzieckiem.

Sokole Oczka Canca cena: 27 zł zakup na babymama

Możesz również polubić…