Patyki, kamyczki, kasztany – maluchy doskonale wiedzą, że do dobrej zabawy nie potrzeba wiele. A gdyby tym razem zaproponować dziecku zabawę z wykorzystaniem kartonu? Z pewnością w każdym domu znajdą się przeróżne papierowe (i nie tylko) opakowania, które zwykle szybko lądują w koszu na śmieci. Tymczasem możliwości wykorzystania tekturowych pudełek są nieograniczone. Z pomocą dziecięcych pokładów fantazji mogą zamienić się w sekretną kryjówkę, tajemniczy labirynt i inne kreatywne akcesoria do zabawy. Poznaj kilka inspiracji na wykorzystanie zużytych opakowań, które pobudzą wyobraźnię zarówno małego, jak i większego odkrywcy.
1. Domek dla lalek lub piętrowy garaż
Niejedna mała dziewczynka marzy o tym, aby jej lalki miały swój własny dom. Jeśli zbuduje go z pomocą rodziców, stanie się on jeszcze bardziej wyjątkowy i niepowtarzalny. Jak wykonać domek dla lalek? Potrzebny będzie do tego jeden duży karton i dwa mniejsze (tak, aby zmieściły się w dużym kartonie). Większe pudełko posłuży za konstrukcję domku, a małe staną się pokojami. Pracę rozpocznijcie od obcięcia za pomocą nożyczek skrzydeł pudełka, ostrożnie wytnijcie też na jednej ze ścianek dziurę na okno. Ze skrzydeł zbudujcie dach. W następnym kroku przystąpcie do sklejenia kartonów przeznaczonych na pokoje wewnątrz konstrukcji. Najłatwiej będzie użyć do tego taśmy klejącej dwustronnej, ale sprawdzi się też zwykły klej papierniczy. Po połączeniu pomieszczeń pora przystąpić do malowania i ozdabiania domku – tutaj możecie poruszyć swoją wyobraźnię. Pomysłów na dekoracje jest przecież nieskończenie wiele! Wykorzystajcie do tego farby akwarelowe, papier ozdobny, wycinki materiałów lub inne akcesoria, które uznacie za niezbędne.
Wykorzystując podobną konstrukcję, możecie przygotować również garaż na auta lub inną budowlę. Wystarczy, że w dużym pudełku zrobicie więcej pomieszczeń, używając kilku dodatkowych mniejszych kartonów. Gotowy budynek pomalujcie i udekorujcie we własnym niepowtarzalnym stylu.
2. Gitara
Do wykonania instrumentu przygotujcie puste opakowanie po chusteczkach higienicznych, kilka gumek recepturek, dwie papierowe słomki do napojów, taśmę dwustronną i nożyczki. Pracę zacznijcie od usunięcia z otworu po chusteczkach wystającej folii. Następnie wzdłuż węższej strony pudełka za pomocą taśmy dwustronnej przyklejcie słomki. Teraz na kartonik nałóżcie struny, czyli gumki recepturki – tak aby przebiegały prostopadle do słomek. Dla stabilności po bokach pudełka doklejcie gumki taśmą. Jeśli chcecie, aby wasza gitara była jeszcze bardziej oryginalna, udekorujcie ją dowolnymi ozdobami lub użyjcie do tego kolorowych farb.
3. Samochodzik
Do wykonania samochodziku potrzebny będzie niewielkich rozmiarów kartonik. Niezbędne są także nożyczki, dwie zużyte rolki po papierze toaletowym, klej, kolorowy papier oraz dowolne ozdoby. Za pomocą nożyczek natnijcie krawędzie górnej części opakowania, aby stworzyć dach auta – sami zadecydujcie o tym, jaki będzie miał kształt. Po bokach kartonika wytnijcie drzwi samochodu, a na spodzie przyklejcie poziomo rolki papieru, tak aby przypominały koła. Całość udekorujcie kolorowym papierem i ozdobami według własnych upodobań.
4. Zagroda dla zwierzątek
Przygotujcie opakowanie po butach, nożyczki, klej, kolorowy papier i inne dowolne ozdoby. Wykonanie zagrody jest bardzo proste – wystarczy, że w pudełku wytniecie otwory na drzwi oraz okna, a całość okleicie ozdobami według własnych upodobań. Górna część pudełka może stanowić dach zagrody. Gotowy projekt stanowi świetny domek dla kolorowych figurek, a także miejsce ich przechowania.
Dobre źródło energii (i nie tylko) dla kreatywnego malucha Kreatywna zabawa potrafi pochłaniać dużo energii. Aby zapewnić ją maluchowi, przed rozpoczęciem pracy warto pamiętać o wartościowym posiłku. Co powiecie na kaszkę? Kaszki dostarczają cenne składniki odżywcze, przydatne podczas twórczego spędzania czasu. Co więcej, również opakowanie po zbożowym posiłku może posłużyć do wykonania kreatywnego projektu, np. samochodziku lub zagrody dla zwierzątek. Idealnie nada się do tego papierowy kartonik po kaszce dla najmłodszych, np. BoboVita z bohaterami bajki Masza i Niedźwiedź. Wybierając te produkty, rodzice mogą mieć pewność, że ich jakość została dopasowana do potrzeb niemowląt już po 6. miesiącu życia. To kaszki bez dodatku cukru*, bez konserwantów**, bez barwników** i bez oleju palmowego. Pomogą rodzicom wspierać prawidłowe żywienie dziecka, w tym naukę samodzielności. Maluchy mogą spróbować 3 propozycji mlecznych zbożowych posiłków, a opakowania po nich wykorzystać do stworzenia aż 3 projektów kolorowych zabawek. |
5. Koło fortuny
Narzędzie do gry wykonacie przy wykorzystaniu kawałka tektury lub kartonowego pudełka, farb oraz samoprzylepnych karteczek. Z kartonu wytnijcie okrąg i zaznaczcie na nim 8 lub dowolną ilość równych części. Każdy otrzymany kafelek pomalujcie na inny kolor. Na środku koła zróbcie otwór, tak aby można było powiesić go np. na wystającym ze ściany haczyku. Nad okręgiem przyklejcie strzałkę wyciętą z papieru samoprzylepnego. Podczas zabawy w koło fortuny ustalcie zasady gry – może to być zabawa w wyzwania lub turniej z pytaniami.
6. Tajemniczy tunel
Do tej zabawy będziecie potrzebować sporej liczby kartonowych pudełek oraz dużo wolnej przestrzeni. Kartony rozkładajcie tak, aby miały dwa otwarte przejścia. Układajcie je jeden za drugim, aż powstanie długi tunel – do utrwalenia konstrukcji możecie użyć taśmy. Aby zabawa była jeszcze atrakcyjniejsza, pamiętajcie o zrobieniu zakrętów, ślepych uliczek lub ukryciu w środku niewielkich przedmiotów – niespodzianek.
Czy wiesz, że… …zabawa z wykorzystaniem prostych i łatwo dostępnych przedmiotów, takich jak tekturowe pudełka, pobudza prawidłowy rozwój dziecka?Oryginalne i nieoczywiste rozwiązania uczą malucha nieszablonowego sposobu myślenia oraz odejścia od utartych schematów. To sposób na pobudzenie kreatywności, która z pewnością przyda się w przyszłości, gdy dziecko stanie przed wyzwaniem rozwiązania jakiegoś problemu.
* Zawierają naturalnie występujące cukry z owoców, mleka i zbóż.
** Zgodnie z przepisami prawa wszystkie kaszki dla niemowląt i małych dzieci nie zawierają konserwantów i barwników.
Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.