Nowości

Jak prawidłowo myć skórę głowy i włosy? Najczęściej zadawane pytania

Prawidłowa pielęgnacja włosów to klucz do utrzymania ich zdrowego wyglądu i blasku. Mycie skóry głowy i włosów jest jednym z fundamentalnych kroków w codziennej rutynie pielęgnacyjnej, ale aby osiągnąć najlepsze rezultaty, ważne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad. Oto trzy najważniejsze, które warto mieć na uwadze podczas mycia włosów.

  • Jak często myć?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań a odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od rodzaju skóry głowy i używanych kosmetyków, ale obserwuj skórę i włosy, a gdy tylko uznasz, że wymagają one oczyszczenia lub odświeżenia- myj!

Dobra wiadomość dla wielu włosomaniaczek to fakt, że wbrew powszechnemu mitowi mycie ich jest dozwolone nawet codziennie. Opinia, wedle której tak częste mycie osłabia kondycję pasm i skóry wynika z dość powszechnego stosowania szamponów zawierających szkodliwe substancje, silne detergenty SLS i SLES, alkohol czy parabeny.

W przypadku kobiet zmagających się z nadmierną produkcją sebum codzienne mycie włosów jest nawet wskazane. Jeśli należysz do tego grona wystarczy, że wybierzesz naturalny produkt, taki jak Szampon balansujący Hair In Balance (cena 22,99/400ml). o przyjemnym zapachu kiwi. Takich preparatów możesz używać bez przeszkód każdego dnia.

  • Ile powinno trwać mycie głowy?

Temat ten jest niemal równie często poruszaną kwestią jak długość ich mycia. Przeprowadzając mycie głowy naturalnym preparatem, zazwyczaj nie musisz obawiać się o negatywne następstwa długotrwałego mycia. Jeśli Twoja głowa wymaga dogłębnego oczyszczenia, zabieg może trwać nawet kilka minut i zostać powtórzony – myjesz tak długo aż je oczyścisz.

  • Jakiej temperatury powinna być woda podczas mycia?

Najlepiej jest używać ciepłej wody. Nie powinna być ona ani zimna, ani zbyt gorąca, bo w obu przypadkach skrajne temperatury szkodzą Twoim kosmykom. Zbyt gorąca woda może uszkadzać strukturę włosa i skóry głowy, prowadząc do przesuszenia. Z kolei zbyt zimna woda może nie usunąć skutecznie zanieczyszczeń i produktów do pielęgnacji.

  • Jakie produkty myjące są najlepsze?

Wybór szamponu i odżywki zależy od typu skóry głowy i włosów. Osoby z przetłuszczającą się skóra głowy powinny sięgnąć po szampon oczyszczający, podczas gdy osoby borykające się z problemem suchej skóry mogą korzystać z produktów nawilżających, np. Szampon Nawilżający OnlyBio (cena 22,99/400ml). Osoby o włosach farbowanych mogą wybrać specjalne szampony przeznaczone do utrzymania intensywności koloru które nie zawierają mocnych środków czyszczących.

  • Jak poprawnie wykonywać mycie?

Zacznij od szczotkowania. Dzięki temu nie będą się plątały i łatwiej rozprowadzisz po nich preparat. Czesanie włosów na sucho zaleca się posiadaczkom prostych pasm. W przypadku włosów kręconych przed umyciem należy je rozczesać na mokro lub korzystając z odżywki.

Zwilż włosy, a następnie zaaplikuj szampon bezpośrednio na skalp lub wcześniej rozcieńcz go w dłoni z wodą, aby łatwiej rozprowadzał się po skórze głowy i pasmach.

Mycie rozpocznij od masażu skóry głowy. Wykonuj koliste, delikatne ruchy. Następnie rozprowadzaj szampon od nasady po końcówki Twoich włosów. Bardzo dokładnie spłucz resztki preparatu ze swoich włosów. Mycie możesz powtórzyć, jeśli Twoja skóra głowy i włosy były mocno zanieczyszczone, na przykład przez pozostałości kosmetyków do stylizacji.

Gdy skończysz, postaraj się uniknąć intensywnego wycierania ręcznikiem, a także suszenia włosów suszarką z gorącym strumieniem powietrza – wybieraj ciepłe, ale NIE GORACE, w większości suszarek jest to 2 stopień ustawień temperatury. Natomiast susząc włosy dyfuzorem, spróbuj nie szarpać włosów. W obu przypadkach narażasz swoje kosmyki na uszkodzenia. – radzi Dejv Architekt Fryzur, fryzjer, ambasador OnlyBio.

Prawidłowe mycie, to kluczowy element dbania o ich zdrowie i wygląd. Dostosowanie techniki mycia, częstotliwości i używanych produktów do indywidualnych potrzeb włosów może przynieść znaczne korzyści. Pamiętajmy o stosowaniu łagodnych szamponów, odpowiedniej temperatury wody i regularnym nawilżaniu włosów, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami.

Możesz również polubić…