Nowości

Matowe włosy – jak pomóc im odzyskać blask?

Kiedy na głowie pojawiają się matowe włosy to znak, że czegoś im brakuje. Mogą potrzebować odżywienia, nawodnienia albo delikatniejszego traktowania. Jak sobie z tym poradzić i przywrócić kosmykom piękny, zdrowy blask? OnlyBio ma na to kilka sposobów!

Matowe włosy – co to znaczy?

Jeśli mówimy o matowych włosach, to mamy na myśli te, pozbawione naturalnego połysku. Mogą być one w bardzo dobrej kondycji, mimo to ich wygląd nie jest w pełni satysfakcjonujący. Wydają się przesuszone, czasem zniszczone, ogólnie – bez życia. Często są to włosy szorstkie w dotyku. Kiedy pasma błyszczą się oraz cudownie grają ze światłem, zdają się być zdrowe i odżywione. Zatem trudno się dziwić, że wiele osób marzy o błyszczącej tafli, łagodnie opadającej na ramiona.

Dlaczego włosy są matowe?

Potencjalnych przyczyn matowych włosów jest co najmniej kilka, a wśród nich: nieodpowiednia pielęgnacja, brak równowagi PEH, zniszczenie zabiegami chemicznymi, częste działanie wysoką temperaturą, naturalna tendencja do kręcenia się, źle zbilansowana dieta, wysoki poziom stresu, stany chorobowe, wpływ warunków atmosferycznych.

Brak równowagi PEH = matowe włosy

Jeżeli włosy nie są tak błyszczące, jakbyśmy tego chcieli, przyjrzyjmy się stosowanym kosmetykom. Być może część z nich nie dostarcza im odpowiednich składników odżywczych. Inne natomiast zawierają substancje, których działanie po prostu nam nie sprzyja. Przykładem są silne detergenty, które najczęściej stosuje się przy produkcji mocno oczyszczających szamponów. Mogą one powodować przesuszenie skóry głowy oraz podrażnienia, a zdrowy skalp to fundament pięknych włosów.

Jak przywrócić blask matowym włosom?

W zależności od przyczyny problemu jego rozwiązanie będzie nieco inne. Mamy jednak kilka sprawdzonych sposób, które mogą sprawić, że matowe włosy odzyskają naturalny blask.

Sposób nr 1: dobór odpowiednich kosmetyków. Warto zacząć od określenia porowatości włosów, co okaże się cenną wskazówką na początku przygody ze świadomą pielęgnacją. Z czasem coraz łatwiej będzie wybierać szampony, maski albo odżywki, które sprawiają, że każdy kosmyk wygląda świetnie.

Sposób nr 2: unikanie silnych detergentów. Tyczy się to zwłaszcza mocno oczyszczających szamponów, w których składzie znajdują substancje takie jak SLS i SLES. Ich stosowanie powinno być ograniczone ze względu na to, że mogą wysuszać i podrażniać skórę głowy, a co za tym idzie sprawiać, że włosy są matowe, bez połysku. Zamiast nich na co dzień lepiej sięgać po naturalne kosmetyki.

Sposób nr 3: metoda OMO. Czyli pielęgnacja, w której wykonuje się kolejno odżywianie, mycie i ponowne odżywianie włosów. W ten sposób pasmom można dostarczyć wszelkie składniki, niezbędne do utrzymania równowagi PEH.

Sposób nr 4: wystrzeganie się wysokiej temperatury. Mowa tu tak samo o wodzie podczas mycia, jak i o używaniu prostownicy, lokówki oraz gorącego nawiewu z suszarki. Jeśli już decydujemy się na stylizację włosów „na gorąco”, koniecznie trzeba zadbać o termoochronę.

Sposób nr 5: działanie od środka. Czyli wprowadzenie zbilansowanej diety, dostarczającej wielu witamin, minerałów i innych składników odżywczych, a także picie dużej ilości wody. To również prowadzenie aktywnego trybu życia oraz regularne wykonywanie badań, zwłaszcza tych związanych z poziomem hormonów. Dobrze jest też zrezygnować z używek i w miarę możliwości unikać stresu.

Jakie kosmetyki na matowe włosy znajdziesz na sklepowych półkach?

Wybór jest ogromny, zwłaszcza, że znaczenie ma w zasadzie każdy stosowany kosmetyk. W przypadku skóry głowy warto sięgać po peelingi oraz odżywcze wcierki, które dbają o kondycję skalpu oraz pomagają w stworzeniu idealnych warunków do zdrowego wzrostu jak dotąd matowych włosów. Dla przykładu Wcierka odżywcza z linii Hair in Balance, zawierająca ekstrakty ze skrzypu polnego oraz kozieradki, działa regenerująco.

Nie można zapomnieć, że również szampony są przeznaczone głównie do skóry głowy. Włosy suche i matowe potrzebują nawodnienia, dlatego warto sprawdzić Szampon nawilżający OnlyBio. Jest on łagodny i ma właściwości kondycjonujące. W zanadrzu dobrze mieć też wspomniany już wcześniej Rypacz. Sięgając po niego co kilka myć, pozbędziemy się nadbudowy składników odżywczych (np. protein) oraz mineralnych (pochodzących z wody), a także resztek kosmetyków do stylizacji (w tym silikonów).

W kwestii odżywek czy masek trzeba postawić na to, co nam najbardziej odpowiada i czego nasze matowe włosy potrzebują. Może być nam niezbędna odżywka proteinowa, emolientowa lub humektanowa – albo wszystkie trzy na raz, aby móc zbudować plan pielęgnacji i zacząć stosować metodę OMO. Ciekawym produktem jest Maska do laminacji, przeznaczona do włosów o każdej porowatości. W Internecie można znaleźć wiele pomysłów na wykonanie tego zabiegu domowymi sposobami, w tym za pomocą galaretki, niemniej propozycja OnlyBio w dużym stopniu sprawę ułatwia. Jaki jest efekt stosowania tego kosmetyku? Gładkie, cudnie sypkie i przede wszystkim pełne plasku pasma!

Produkty z serii Hair in Balance by OnlyBio są dostępne w drogeriach Rossmann w całej Polsce i na  www.onlybio.life 

Możesz również polubić…