Dla domu

Moda w zgodzie z naturą

Myśl o odświeżeniu szafy wraca do nas jak bumerang z każdą zmianą pory roku. Dziś zdecydowanie za łatwo przychodzi nam kupowanie kolejnych ubrań przez co nasze szafy pękają w szwach. Cierpi na tym środowisko, a my i tak bez względu na liczbę ubrań stwierdzamy: „nie mam się w co ubrać”. Rodzi się pytanie czy możemy wygladać modnie i jednocześnie ograniczyć negatywny wpływ mody na środowisko? Kampania Noś ubrania dłużej wodę zostaw naturze – udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wystarczą drobne zmiany, abyśmy odkryły swój styl i sposób na modę w zgodzie z naturą.

Modnie czyli jak?

To pytanie nurtuje wiele osób i choć ile ludzi tyle odpowiedzi zdaje się, że w ostatnich czasach coraz częściej dochodzi do głosu kwestia odpowiedzialnej mody. Mody, która nie wymaga rezygnacji z podążania za trendami, ale stawia na odpowiedzialność w kwestii produkcji ubrań i ich wykorzystania.
O ile zrównoważona produkcja ubrań to temat podejmowany przez największe sieciówki, o tyle warto pamiętać, że to od nas zależy ile ubrań kupimy, jak długo ubrania będą nam służyć i co z nimi zrobimy, gdy już przestaną się nam podobać. I tutaj do głosu dochodzi zrównoważona konsumpcja.

Zrównoważona konsumpcja

To trend, który pokazuje jak dużą rolę w temacie troski o planetę odgrywają codzienne, zwykłe wybory dotyczące zakupów ubrań, ich pielęgnacji czy wreszcie „długości ich życia”. Okazuje się bowiem, że dokonując odpowiedzialnych wyborów możemy znacznie ograniczyć wykorzystanie surowców naturalnych, zmniejszyć ślad węglowy i wodny, a także ograniczyć ilość śmieci. Jak to możliwe? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, dzięki którym zmniejszymy nagatywny wpływ mody na środowisko.

Po pierwsze – odczaruj szafę

Czy na pewno wiesz co kryje się na dnie Twojej szafy? Wiele osób dopiero podczas generalnych porządków odkrywa w garderobie prawdziwe perełki. Bluzka po mamie czy sukienka vinatage mogą być świetną bazą do wielu stylizacji i co najważniejsze dzięki swojej unikatowości będą naprawdę wyjątkowe. Takie skarby to również dowód na to, że modne rzeczy i dodatki kryją się w każdej szafie.

Po drugie – kupuj odpowiedzialnie

Tylko ubrania, których naprawdę potrzebujesz i które założysz więcej niż raz. Sukienkę na wielkie przyjęcie lepiej wypożyczyć niż inwestować w kreację, która przez zdecydowaną większość czasu będzie wisieć na wieszaku. W ten sposób można oszczędzić pieniądze, czas i miejsce w szafie.

Sięgaj po rzeczy dobre jakościowo – zamiast na metkę i cenę przy podejmowaniu decyzji zakupowych zwracacj uwagę na skład tkaniny. Powie Ci on o danej rzeczy więcej niż marka. Wykonana z dobrej przędzy koszulka zachowa fason po praniu, a sweter z mieszanki wełny posłuży lata. Dlatego warto zwracać uwagę na metki i inwestować w jakość!

Po trzecie – dbaj o ubrania

Na kupowaniu odpowiedzilność się nie kończy a właściwie zaczyna. Biorąc pod uwagę cykl życia odzieży warto podkreślić, że ubrania najwięcej czasu spędzają w naszych rękach i to od nas zależy jak długo nam posłużą.
Kluczem do sukcesu w tym wypadku jest czytanie metek i stosowanie się do zwartych na nich instrukcji oraz wybór odpowiednich, delikatnych, ale i skutecznych detergentów takich jak Vanish Oxi Action, które usuwa nawet najbardziej uporczywe plamy z trawy czy kawy i chroni kolory, a także zwalcza nieprzyjemny zapach. I co najważniejsze idealnie sprawdza się nawet w niskich temperaturach, a jego formuła nie zawiera chloru, więc może być stosowany nawet w przypadku bardzo delikatnych tkanin. Dzięki Vanish nawet długo nienoszone ubrania znów wyglądają jak nowe.

Po czwarte – daj drugie życie

W każdej szafie kryją się ubrania „do wydania” – za małe, za duże, takie, w których nie czujemy się dobrze, nie lubimy w nich chodzić. Zamiast wyrzucać i generować tony tekstylnych śmieci warto dać każdej rzeczy drugie życie. Część z ubrań wystarczy przerobić i spasować do naszej figury, inne można oddać, wymienić sprzedać korzystając z odpowiednich platform w sieci i tworząc tym samym obieg zamknięty życia ubrań, w którym każda rzecz jest optymalnie wykorzystana.

Po piąte – przekonaj się jak wiele możesz zmienić

Jeśli nadal wydaje Ci się, że wielkie zmiany potrzebują zaangażowania ogromnych organizacji i pojedyncza jednostka nie może wiele zdzialać sprawdź ile wody kryje się w Twojej szafie. Wejdź na stronę www.nosubraniadluzej i skorzystaj z kalkulatora śladu wodnego, a przekonasz się jak Twoje decyzje zakupowe wpływają na środowisko i wykorzystanie jego zasobów. Pamiętaj, jeden t-shirt to aż 2 500 litrów wody1? A to dopiero początek…

Liczby robią wrażenie! Co roku na świecie produkowane jest 80 miliardów sztuk2 odzieży, a do wyprodukowania zwykłego t-shirtu potrzebne jest aż 2500 litrów wody i to jest powód, dla którego marka Vanish zdecydowała się na realizację kampanii Noś ubrania dłużej, wodę zostaw naturze, ktrej celem jest edukacja i zachęcenie konsumentów do zmiany zachowania. Pierwszy krok to sprawdzenie ile litrów wwody kryje się w szafie – pomoże w tym kalkulator śladu wodnego dostępny na stronie www.nosubraniadluzej.pl

  • Dotyczy jednej bawełnianej koszulki o gramaturze 250r na podstawie Waterfootprint Network.
  • Environmental impact, https://truecostmovie.com/learn-more/environmental-impact/ (dostęp: 7.01.2021 r.).

Możesz również polubić…