Nietolerancja laktozy to obecnie poważny problem zdrowotny. Dotyka on nie tylko dorosłych, ale i dzieci. Głównym objawem choroby są problemy z układem pokarmowym. Statystycznie na nietolerancję laktozy może w Polsce uskarżać się co 3 osoba. Czy należysz do tej grupy?
Nietolerancja laktozy to niewłaściwa reakcja organizmu, która pojawia się po spożyciu produktów bogatych w laktozę, czyli cukier mleczny. Do jego rozłożenia potrzebny jest specjalny enzym – laktaza. Niektórzy z nas go nie wytwarzają lub mają zbyt mało. Niestrawiona laktoza wędruje do jelita grubego, gdzie staje się pożywką dla bakterii, w konsekwencji wywołując szereg gastrycznych dolegliwości. Bóle brzucha, uczucie przelewania się, biegunki na przemian z zaparciami, rzadziej nudności, wymioty. Laktoza jest często używaną substancja pomocniczą w wielu lekach. Jednak niewiele osób ma tego świadomość. Dlatego, tak istotne jest, abyśmy my pacjenci brali aktywnie udział w planowaniu naszego leczenia. Podczas badania medycznego należy informować lekarza o nietolerancji laktozy, a w aptece pytać o skład leku.
Na rynku aptecznym znajdują się produkty dostępne bez recepty, które zawierają acetylocysteinę – popularną substancję czynną stosowaną w leczeniu kaszlu mokrego. W swoim składzie jako substancję pomocniczą zawierają również laktozę. Dla niektórych osób nawet jej niewielka ilość może być groźna dla zdrowia. Fluimucil, to jeden z niewielu leków OTC na kaszel mokry, który nie zawiera w swoim składzie laktozy. Preparat ten nie tylko łagodzi objawy choroby, ale również zwalcza negatywne skutki stanu zapalnego.
Lek bez recepty Fluimucil to mukolityk (preparat rozrzedzający wydzielinę co ułatwia jej odkrztuszanie). Zawiera substancję aktywną – acetylocysteinę. Stosuje się go w przypadku ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych przebiegających z nadmiernym wydzielaniem gęstego, trudnego do odkrztuszania śluzu.
Co ważne: Ostatnia dawka leku powinna być podana najpóźniej 4 godziny przed snem. Przygotowanego roztworu doustnego nie wolno mieszać z innymi lekami.
Fluimucil występuje w trzech postaciach:
- Fluimucil Forte to lek dla dorosłych występujący w postaci tabletek musujących do przygotowywania doustnego roztworu o smaku cytrynowym.
Dawkowanie: 1 tabletka na dobę.
Cena detaliczna: Fluimucil Forte, tabletki musujące, 600 mg x 10 – ok. 11,50 zł
- Fluimucil Muko to lek w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego o pomarańczowym smaku. Lek ten może być stosowany już u dzieci w wieku od 7 lat. Substancja czynna podana w postaci roztworu bardzo dobrze się wchłania.
Dawkowanie: Dzieci w wieku od 7 do 14 lat – 1 saszetka 2 x na dobę.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat – 1 saszetka 2-3 x na dobę.
Cena detaliczna: Fluimucil Muko, saszetki z granulatem, 200 mg x 20 saszetek – ok. 16,00 zł
- Fluimucil Muko Junior o pomarańczowym smaku stosuje się w celu rozrzedzenia wydzieliny dróg oddechowych i ułatwienia odkrztuszania u dzieci w wieku od 3 lat z objawami infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych. Dawkowanie: Dzieci w wieku od 3 do 6 lat – 1 saszetka 2- 3 x na dobę. Dzieci w wieku od 7 do 14 lat – 2 saszetki 2 x na dobę lub 1 saszetka 4 x na dobę. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat: 2 saszetki 2-3 x na dobę.
Cena detaliczna: Fluimucil Muko Junior, saszetki z granulatem, 100 mg x 20
saszetek – ok. 14.00 zł