Jak dbać o włosy w zimowe dni? To pytanie powraca co roku, kiedy wyjmujemy czapki z szaf. Niskie temperatury panujące na zewnątrz, silny wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach powodowane przez pracę grzejników to wyjątkowo niekorzystne warunki. Jeżeli chcesz, by twoje włosy były piękne i zdrowe zastosuj się do rad Anny Kuznetsovej, specjalisty trychologa z kliniki Dr Beata Dethloff.

  1. Czy pielęgnacja zimą powinna się różnić od tej w cieplejszych porach roku?

Anna Kuznetsova, specjalista trycholog: Cały rok powinniśmy dbać o włosy i skórę gowy, zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Zimą często brakuje nam witamin dlatego szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na właściwe odżywianie się, odpowiednią suplementację. Druga bardzo istotna kwestia – włosy nie lubią zmian temperatury, niska temperatura stanowi szok dla naszych włosów, powodując ich osłabienie. Mróz na dworze i ciepłe powietrze w pomieszczeniu zdecydowanie im nie służą.  Dlatego, bardzo ważne zimą jest noszenie czapki.

  1. Co się dzieje ze skórą głowy pod czapką?

Anna Kuznetsova, specjalista trycholog: Skóra głowy zachowuje pod czapką odpowiednią temperaturę. Jest to bardzo istotne, gdyż zimne powietrze szkodzi cebulkom włosów i może spowodować, że będą one wypadać.

  1. Jak zminimalizować przetłuszczanie się włosów?

Anna Kuznetsova, specjalista trycholog: Przetłuszczanie skóry głowy to naturalny efekt pracy gruczołów łojowych wytwarzających skórny łój. Sposoby na przetłuszczanie skóry głowy nie mają za zadanie zatrzymać naturalnego procesu, bo jest on w naszym ciele nie bez powodu. Łój zapobiega wysychaniu skóry głowy i włosów i nadaje im połysk, dlatego nie chcemy się go całkowicie pozbyć, a jedynie zredukować. Jest to warstwa wodnolipidowa ochronna dla skóry, która zawiera odpowiednie pH. Jeżeli nie będziemy dbać o skórę głowy, możliwy jest rozwój bakterii, co może doprowadzić do swędzenie głowy i pojawienie się łupieżu.

Najważniejsze zadanie, które przed nami stoi to dokładne oczyszczanie powierzchni skalpu z nagromadzonego łoju, co oznacza potrzebę częstego mycia włosów, nawet codziennie.

Należy wybierać te szampony, które mają większe właściwości myjące. Raz w tygodniu oczyszczać skórę głowy z nagromadzonego tłuszczu, idealnie sprawdzają się peelingi enzymatyczne. Jednak przed wyborem konkretnego peelingu najlepiej skonsultować to ze specjalistą.

  1. Jak uniknąć elektryzowanie się włosów?

Anna Kuznetsova, specjalista trycholog: Co sprzyja elektryzowaniu? Brak odpowiedniego nawilżenia. Zimą w naszych pomieszczeniach mamy niski poziom wilgoci, dlatego też trzeba dbać o odpowiedni poziom nawilżenia powietrza, w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jeżeli nie możemy o to zadbać, należy stosować kosmetyki pielęgnacyjne, które nawilżą włosy oraz skórę głowy (maski, spraye, balsamy z proteinami).

  1. Jak wzmocnić włosy, aby nie były matowe i łamliwe?

Anna Kuznetsova, specjalista trycholog: Należy przede wszystkim działać od wewnątrz poprzez prawidłowe odżywianie, czyli zbilansowaną dietę oraz wspomagać się suplementami bogatymi w witaminy i związki budulcowe włosów. Należy pić wodę, dostarczać organizmowi kwasów omega-3, witaminę D3. Suchość i łamliwość włosów może być objawem choroby tarczycy,  zaburzeń metabolicznych. Należy regularnie dbać o siebie, robić systematyczne badania, dbać o swoje zdrowie, aby zachować piękne włosy.

Dossier:

Anna Kuznetsova jest trychologiem, certyfikowanym przez Międzynarodowe Towarzystwo Trychologów w Australii. Ukończyła szkołę przygotowującą trychologów w Moskwie. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu łysienia oraz wypadania włosów. Na co dzień przyjmuje w klinice „Dr Beata Dethloff” przy ulicy Nowogrodzkiej 21 w Warszawie.

Jej praca jest jednocześnie jej pasją. Od wielu lat pogłębia swoją wiedzę, poprzez uczestnictwo w międzynarodowych kongresach i szkoleniach z zakresu dermatologii i trychologji. Stara się na bieżąco obserwować światowe trendy i osiągnięcia nauki, dzięki czemu orientuje się w najnowszych metodach leczenia skóry głowy oraz wypadania włosów, przy pomocy których jest realna szansa zahamować ten proces oraz spowodować wzrost włosów i przywrócić skórze głowy zdrowie.