Na zdrowie

Po co jest nam potrzebny zegar biologiczny i jak go przestrzegać?

Czym jest zegar biologiczny? Przede wszystkim reguluje on nasze samopoczucie i wyznacza, kiedy najlepiej wykonywać pewne czynności. Niestety wiele z nas przez codzienny pęd, nie żyje zgodnie z wytycznymi naszego ciała. Jak to zmienić i zacząć czerpać z tego korzyści? Już podpowiadamy!

Codzienna biologiczna rutyna

Organizm człowieka wykształcił sobie przez wieki pewną rutynę. Niestety przez postęp cywilizacyjny i wynalezienie światła, zegar biologiczny zaczął się rozregulowywać, ponieważ postrzeganie dnia sztucznie się wydłużyło. Każda pora dnia ma ogromne znaczenie i bardzo ważne jest by podążać za tą prawidłowością. Jeśli tego nie zrobimy, to tymsamym narażamy się na uczucie zmęczenia, ale także większe ryzyko zachorowań, na przykład serca czy wątroby. Naturalną rutyną każdego z nas powinna być następująca kolejność: pobudka, zjedzenie pożywnego śniadania, pierwsza część pracy ok. 4 godziny (tutaj warto wspomnieć, iż przed 12:00 człowiek jest najbardziej kreatywny), obiad, spacer lub krótka drzemka, ponownie czas pracy (ponieważ pomiędzy 15:00, a 18:00 mamy najwięcej energii), kolacja i sen. Na pierwszy rzut oka ten harmonogram nie jest zbyt skomplikowany, jednak większość z nas nie może pozwolić sobie na taki tryb życia, prawda? Dlatego warto stosować się do tych z pozoru błahych ustaleń, by cieszyć się pełnią zdrowia.

A co jeśli nasz zegar biologiczny się rozreguluje?

Nie podążanie za rytmem wyznaczonym przez nasz zegar biologiczny, może doprowadzić do nieprzyjemnych skutków. Do najłagodniejszych należą zmęczeni oraz zmniejszona odporność na stres. Jednak im dłużej nie stosujemy się do naturalnego harmonogramu dnia, tym gorsze będą tego konsekwencje. W skrajnych przypadkach będziemy bardziej narażeni na nadciśnienie, cukrzycę, a nawet udar czy zawał. Dlatego bardzo ważne jest, by stosować się do rytmu dnia. To pozwoli nam nie tylko w uniknięciu wyżej chorób, ale także pozwoli na bycie bardziej wydajnym.

Jak naprawić nasz zegar biologiczny?

Przede wszystkim należy pamiętać, że naprawa zegara biologicznego to długotrwały proces. Poważnym utrudnieniem jest obecny tryb życia większości ludzi. Przez to, że dużo pracujemy i mamy wiele innych obowiązków, trudno jest go w pełni odwzorować. Najlepsze co możemy zrobić, to wprowadzić do naszego życia odpowiednie nawyki. Jednym z nich jest wcześniejsze wstawanie. Nawet jeżeli rano będziemy czuli zmęczenie, to z pewnością niedługo po obudzeniu będziemy rześcy i pełni energii. Należy również wprowadzić regularne pory jedzenia, które pozytywnie wpłyną na układ trawienny i metabolizm. Ustalimy sobie przez to pewien rytm dnia, który będzie pomocny w odzyskiwaniu prawidłowego stanu naszego zegara biologicznego. Przydatna będzie również odpowiednia suplementacja, która pozwoli dostarczyć składniki odżywcze, w zależności od pory dnia. Idealnie sprawdzi się zestaw DuoLife Dzień i Noc, którego skład został stworzony tak, by za dnia dostarczać energii, a nocą wyciszać i ułatwiać zasypianie. W DuoLife Dzień znajduje się między innymi sok z owoców noni, które pomaga utrzymać prawidłowy rytm oraz wzmaga apetyt. W składzie znajduje się także ekstrakt z jagody acai mająca dobroczynny wpływ na serce, oraz sok z granatu, który korzystnie wpływa na układ krążenia, a dojrzałym kobietom pomaga załagodzić objawy menopauzy. W DuoLife Noc znajduje się natomiast ekstrakt z jagód goji, który pomaga utrzymać prawidłowe stężenie cukru we krwi. Dodatkowo w składzie znajdziemy ekstrakt z liści morwy białek, która odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu. Ekstrakt z nasion ostropestu plamistego zaś wesprze pracę wątroby i żołądka. Ponadto ekstrakt z ziela melisy zawarty w DuoLife Noc zadziała uspokajająco i pozwoli nam się pozbyć się bólów głowy/

Prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu jest ważne. Aby móc cieszyć się lepszym zdrowiem oraz pełnią energii należy słuchać głosu swojego ciała i przestrzegać zasad naturalnego zegara biologicznego. Z początku te zmiany, o których mowa mogą być trudne to wprowadzenia w życie, jednak w przyszłości odczujemy tego pozytywny efekty. Będziemy zdrowsi, bardziej energiczni i zaczniemy czerpać radość z każdego dnia.

Więcej informacji na myduolife.com

Możesz również polubić…