Nowości

Skóra w wielkim mieście

Kiedy w powietrzu jest coraz więcej smogu musimy pamiętać o tym, że nie pozostaje on bez znaczenia dla kondycji naszej skóry. Zauważamy, że cera staje się szara, brakuje jej witalności, wygląda na bardziej zmęczoną. Co zatem zrobić, aby skutecznie ją chronić i naprawiać uszkodzenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza? Podpowiadamy wraz z Malwiną Zasadą, kosmetologiem, trenerem krajowym i ekspertem francuskiej marki kosmetyków Institut Esthederm.

Young female runner is having break and listening to music during the run in city on a quay

Jak zanieczyszczenia działają na skórę?

W powietrzu znajduje się pokaźna ilość metali ciężkich i pyłów, które nie tylko nie pozostają bez wpływu na stan naszych płuc i samopoczucie, ale również wywołują negatywne skutki w kondycji cery. Alarmy smogowe w okresie później jesieni i zimy wskazują, aby w czasie najwyższego stężenia pyłów pozostać w domu, jednak nie zawsze jest to możliwe. – Zanieczyszczenia powietrza wpływają negatywnie na naszą skórę na wiele sposobów, np. zakwaszają ją, powodują problemy z nawilżeniem, modyfikują lipidy na jej powierzchni, zwiększają suchość skóry, powodują utratę elastyczności w warstwie rogowej, zwiększają syntezę HSP (białka szoku cieplnego), inicjują procesy zapalne. Do tego przyczyniają się do starzenia się skóry poprzez uszkodzenie jej funkcji na wielu poziomach: uszkodzenia roli barierowej, nieprawidłowości w odpowiedzi immunologicznej i naczyniowej, zaburzeń w wytwarzania potu, łoju oraz witaminy D, uszkodzeń mechanicznych i nieprawidłowej termoregulacji organizmu – tłumaczy ekspert.

Plan działań

Proces starzenia się skóry przyspiesza z powodu uszkodzeń komórkowych wywoływanych przez atak wolnych rodników. Kiedy jest ich coraz więcej (a pojawiają się m.in. w wyniku zanieczyszczenia powietrza) pogarsza się jej kondycja – mamy wtedy do czynienia z tzw. stresem oksydacyjnym. Dlaczego tak się dzieje i jak temu przeciwdziałać? – Komórki przepracowane walką ze stresem zwiększają zapotrzebowanie na składniki odżywcze i sięgają po rezerwy skóry właściwej. W efekcie skórze zaczyna brakować niezbędnych elementów: mikroelementów, soli mineralnych, witamin i magnezu. Jest osłabiona, staje się podrażniona i nie toleruje ataków zewnętrznych. Dlatego istotnym aspektem codziennej pielęgnacji jest prewencja procesów starzenia się skóry, czyli wzmacnianie i pobudzanie naturalnych mechanizmów obronnych – wyjaśnia kosmetolog. Warto działać zawczasu, aby nie dopuścić do występowania nadmiernych uszkodzeń

Bariera ochronna i regeneracja

Aby skutecznie chronić skórę przed szkodliwym dzianiem smogu wybierz kosmetyk zaprojektowany specjalnie do tego problemu. City Cream francuskiej marki Institut Esthederm, to kosmetyk bogaty w kompleks, który zabezpiecza skórę i wzmacnia jej układ immunologiczny. Idealny dla osób mieszkających w dużych miastach, a także dla tych, których skóra jest szczególnie narażona i bardzo wrażliwa na działanie także innych czynników zewnętrznych (zmiany temperatury, klimatyzacja, długotrwały stres, dym papierosowy). Dodatkowo zawiera dwutlenek tytanu, który chroni skórę przed promieniowaniem UVA-UVB. Kiedy natomiast chcesz odżywić skórę, wybierz produkt silnie regenerujący na oznaki zmęczenia, utratę witalności i świetlistości cery. Intensive Spiruline Cream oraz Intensive Spiruline Serum doskonale wspierają prawidłowe funkcjonowanie skóry. Zwierają esencję wszystkich elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry – bogaty kompleks na bazie Wody Komórkowej Cellular Water oraz z m.in. witaminami A, grupy B, E, D, K, PP i minerałami oraz niezbędnymi kwasami tłuszczowymi (omega 3 i 6): kwas linolowy, kwas gamma-linolowy.

INSTITUT ESTHEDERM, CITY CREAM

Miejski krem nawilżająco-ochronny z filtrem UV
30 ml/179 zł, www.esthederm.pl. Szukaj w aptekach i gabinetach kosmetycznych.

 

INSTITUT ESTHEDERM INTENSIVE SPIRULINE CREAM

Zaawansowany krem ze spiruliną, o działaniu ujędrniającym i regenerującym. 50 ml/299 zł, www.esthederm.pl. Szukaj w aptekach i gabinetach kosmetycznych.

INSTITUT ESTHEDERM, INTENSIVE SPIRULINE SERUM

Zaawansowane serum ze spiruliną, o działaniu ujędrniającym i regenerującym do skóry suchej, zmęczonej, szarej, z objawami starzenia. 30ml/329 zł, www.esthederm.pl. Szukaj w aptekach i gabinetach kosmetycznych.

Możesz również polubić…