Nowości

Sucha skóra – jak wzmocnić jej barierę hydrolipidową?

Każdego dnia nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Jeśli osłaniający ją płaszcz hydrolipidowy ulegnie osłabieniu i nie spełnia swoich funkcji ochronnych, skóra staje się sucha, szorstka, łatwo ulega podrażnieniom. Co zrobić, aby przywrócić skórze równowagę i skutecznie odbudować naruszoną barierę?

Naturalny płaszcz hydrolipidowy zapewnia prawidłowe funkcjonowanie skóry. Hamuje proces nadmiernej utraty wody przez naskórek i wpływa na prawidłowe nawilżenie tkanek. Warstwa ochronna odpowiada również za wszelkie procesy wchłaniania oraz przenikania – dotyczy to zarówno substancji dobroczynnych dla skóry, jak i szkodliwych – w tym przypadku bariera hydrolipidowa chroni przed ich wnikaniem do organizmu. Jeśli jednak chroniąca skórę warstwa ochronna ulegnie osłabieniu, priorytetem pielęgnacji staje się jej odbudowa.

  • Unikaj drażniących składników w kosmetykach oczyszczających i tonizujących

Kosmetyki, które odtłuszczają skórę, np. mydła, czy toniki na bazie alkoholu, mogą osłabiać warstwę hydrolipidową dodatkowo przesuszając twoją skórę. Szukaj delikatnych preparatów, które zawierają w swoim składzie emolienty. Ich zadaniem jest natłuszczanie naskórka i tworzenie na jego powierzchni tzw. warstwy okluzyjnej, która zapobiega przesuszaniu się skóry.

  • Zrezygnuj z gorącej kąpieli i prysznica

Bardzo gorąca kąpiel lub prysznic wymyje lipidy i ceramidy z warstwy rogowej skóry, pogłębiając jej przesuszenie. Pamiętaj również, niezależnie od tego jak bardzo się spieszysz musisz dokładnie zmyć z siebie wszystkie kosmetyki, których używałaś. Pozostawienie ich na skórze może podrażnić skórę i przyczynić się do jej dalszego przesuszenia.

  • Wybierz odpowiedni peeling

Złuszczanie martwych komórek naskórka to niezbędny element pielęgnacji, jednak zbyt mocny peeling lub zbyt często stosowany może uszkodzić naturalny płaszcz lipidowy, osłabiając jego funkcje ochronne. W przypadku suchej cery wybierz peeling enzymatyczny, a do ciała zastosuj delikatny peeling zawierający naturalne oleje, które uporają się z łuszczącą się skórą, a dodatkowo wzmocnią barierę hydrolipidową naskórka.

Peeling kokosowy Sweet Coco BodyBoom, cena: 25 zł/100g

Jego baząjest bogaty w kwasy tłuszczowe miąższ z kokosa i cukier brązowy – wspólnie pełnią one rolę niezwykle delikatnego ścierniwa, złuszczając martwe komórki naskórka, jednocześnie zachowując równowagę mikrobiomu. Olej kokosowy, jako naturalny emolient, wzmacnia barierę hydrolipidową naskórką, a ponadto poprawia nawilżenie skóry i przyspiesza jej odnowę komórkową. Zawarte w nim olej arganowy i ze słodkich migdałów dodatkowo wzmocnią ochronny płaszcz lipidowy suchej skóry.

  • Nawilżaj i zadbaj o poziom lipidów w skórze

W przypadku skóry suchej możesz pozwolić sobie na kremy, serum i balsamy o bogatszej formule. Szukaj kosmetyków zawierających składniki hydrofilowe, które skutecznie wiążą wodę zatrzymując ją w skórze, np. kwasu hialuronowego, kwasu mlekowego, kolagenu, gliceryny lub mocznika. Aby jednak składniki te działały jak trzeba i mogły związać wodę musisz nałożyć kosmetyk na zwilżoną skórę, np. aplikując w pierwszej kolejności hydrolat czy wodę termalną, a dopiero potem krem czy balsam. W innym przypadku doprowadzisz do związania wody, ale pochodzącej z warstwy naskórkowej, co jedynie pogłębi odwodnienie. Samo nawilżenie nie odbuduje jednak warstwy lipidowej, dlatego do kuracji muszą dołączyć kosmetyki bogate w substancje tłuszczowe, odżywcze i witaminy. Skóra sucha i odwodniona potrzebuje łączenia składników – tylko wtedy możesz liczyć na uzupełnienie poziomu lipidów w skórze i odbudowę bariery hydrolipidowej.

Możesz również polubić…