Nowości

Wstydliwy problem na wakacjach

Jeśli infekcja intymna dopada nas na wakacjach, najczęściej leczymy ją samodzielnie  Tak jest szybciej, wygodniej, mniej stresująco i krępująco. Apteka prawie zawsze jest w pobliżu, a lekarz specjalista – niekoniecznie.

Lato sprzyja infekcjom intymnym. Podróżujemy, korzystamy z publicznych toalet, hotelowych pryszniców, chodzimy na basen, do sauny, siedzimy na zimnym piasku w mokrym kostiumie, częściej się kochamy, czasami z różnymi partnerami. Do tego… wyjeżdżamy na wakacje przepracowane i zestresowane, więc nasza odporność jest osłabiona. To wszystko tworzy idealne warunki do rozwoju infekcji.

Jaka to infekcja?

Objawy infekcji intymnych – niezależnie czy są wywołane bakteriami, grzybami czy rzęsistkiem – są podobne. Różnią się w szczegółach, ale te są dla nas nie do rozpoznania. W większości przypadków po prostu zauważamy i czujemy, że coś jest nie tak. Odczuwamy ból i świąd. Występuje również zaczerwienie narządów płciowych, czasami ból przy oddawaniu moczu lub podczas stosunku oraz upławy. W przypadku grzybicy serowate, w infekcji bakteryjnej białe lub szarawe, o nieprzyjemnym, rybim zapachu, a w zakażeniu rzęsistkiem pieniste, żółtozielone. Rodzaj infekcji można poznać nie tylko przez wygląd upławów, ale też sprawdzając pH pochwy (testy do samodiagnozy można kupić w aptece). Wynik pH skonfrontowany z opisem w ulotce pokaże rodzaj zakażenia. PH mniejsze lub równe 4,5 występuje przy grzybicy, zaś większe – w zakażeniu bakteryjnym lub rzęsistkiem.

Pomóc sobie, jak najszybciej

Jeśli jesteśmy zdrowe, a infekcja przydarza nam się sporadycznie, jesteśmy w stanie pomóc sobie doraźnie bez pomocy lekarza. Musimy iść do apteki i kupić preparaty dostępne bez recepty, najlepiej pytając wcześniej o radę farmaceutę. Musimy być jednak przygotowane na to, że zada nam kilka krępujących pytań, np. o kolor czy konsystencję wydzieliny. Co nam poleci? Przeciwgrzybicze globulki, kremy czy maści, np. z klotrymazolem lub preparaty bakteriostatyczne, które złagodzą ból i świąd, wspomogą leczenie oraz zapewnią komfort spędzenia pozostałych dni urlopu. Te środki nie pomogą jednak, gdy dolegliwości będą nasilone. Zawiodą również, gdy infekcja jest którąś z rzędu w krótkim czasie, chorujemy na cukrzycę lub przyjmujemy sterydy. W takich przypadkach leczenie infekcji jest dość złożone, zwłaszcza, że często są to zakażenia mieszane grzybiczo-bakteryjne. W takiej sytuacji potrzebne są leki na receptę zwalczające oba patogeny.

Złagodzić ból

W aptece powinnyśmy również zapytać o preparaty, które złagodzą objawy bólu i świądu oraz wspomogą leczenie zakażeń. Niektóre marki, jak Vagisil, specjalizują się właśnie w pomocy kobietom w zachowaniu ich zdrowia intymnego. Wśród preparatów dostępnych bez recepty, znajduje się m.in. maść, łagodząca świąd i podrażnienia, która zawiera miejscowo znieczulający polidokanol. W podróży lub na plaży mogą przydać się również chusteczki do higieny intymnej, które także zminimalizują uczucie pieczenia.

Pogadaj z partnerem

Podstawą w profilaktyce tego typu zakażeń jest higiena, choć ta… musi dotyczyć nie tylko nas. Przypominajmy mężczyznom o tym, by myli ręce i po skorzystaniu z toalety, i przed wejściem do niej, bo to na dłoniach znajduje się mnóstwo bakterii, które są przenoszone na narządy płciowe. Uprawiając seks, zarażamy się wzajemnie i nasza infekcja intymna staje się infekcją partnera, i odwrotnie. Warto pamiętać, że doustna tabletka dla mężczyzn dostępna jest tylko na receptę.

Tymczasem cały czas są mężczyźni, którzy nie chcą podjąć leczenia, są też kobiety, które wstydzą się je zaproponować.

Wstydliwy zapach

Jednym z problemów w czasie trwania infekcji jest nieprzyjemny zapach miejsc intymnych. Czasami bywa tak ostry, że wyczuwalny nawet z daleka. Wstyd, skrępowanie i zażenowanie powoduje, że infekcja (choć nie wymaga leżenia w łóżku), może zniszczyć nawet najlepiej zapowiadający się urlop.

Z tymi objawami można sobie na szczęście poradzić, stosując płyn do higieny intymnej Vagisil oraz dezodorant do miejsc intymnych. Płyn, mający w składzie kwas mlekowy, wspomaga naturalną florę bakteryjną. Jednocześnie odkaża, a dzięki wyciągowi z rumianku i witaminie E – łagodzi podrażnienia. Dezodorant (zwykły lub w pudrze) nie zawiera alkoholu, barwników, talku ani parabenów, tak więc nie wywoła podrażnień. Oba preparaty, zarówno płyn, jak i dezodorant, mają w składzie opatentowaną formułę  Odour Control, dzięki której zredukują nieprzyjemny zapach i  pomogą zapobiegać jego powstawaniu.

vagisilmirror

Vagisil krem aktywny do higieny intymnej

Objawy: podrażnienie i świąd
Zawiera polidokanol – substancję, która szybko przynosi ulgę i likwiduje uczucie swędzenia, pieczenia lub podrażnienia intymnych okolic.

 • przynosi szybką i długotrwałą ulgę w przypadku świądu
 • łagodzi i chłodzi podrażnioną skórę, także wskutek nadmiernej wilgotności
 • tworzy ochronną, ale przepuszczalną dla powietrza warstwę ochronną, która pomaga obniżyć prawdopodobieństwo zaostrzenia podrażnienia

Zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na etykiecie

Cena: 15 zł / 15 g

vagisilmirror

Vagisil płyn do higieny intymnej Odour Control

Stworzony specjalnie do codziennej pielęgnacji intymnej. Oczyszcza bardzo łagodnie i wspiera naturalne funkcje ochronne . Odświeża oraz zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu jak np. w przypadku nadmiernej wydzieliny, nietrzymania moczu i obfitego pocenia się. Starannie dobrane składniki pielęgnacji i ochrony:

 • Odour Control Deo Formuła oparta na wyjątkowej technologii blokowania zapachu;
 • Olejek z drzewa herbacianego, naturalny składnik o właściwościach antybakteryjnych;
 • Kwas mlekowy i kwas cytrynowy
  przyczynia się do utrzymania intymnego pH w równowadze.

Nie zawiera mydła, barwników, parabenów. Bardzo dobra tolerancja potwierdzona ginekologicznie i klinicznie. Łagodny dla skóry.

Cena: 15 zł / 250 ml

 vagisilmirror

Vagisil Hydro-Gel nawilżający żel intymny

Vagisl żel intymny jest wyrobem medycznym, który chroni i pielęgnuje miejsca intymne.

Objawy: niedobór śluzu w pochwie.

Żel intymny delikatnie nawilża i łagodzi podrażnienia związane z niedoborem śluzu w pochwie, których skutkiem może być ostry ból i dyskomfort miejsc intymnych, takich jak: uczucie napięcia, pieczenia, bolesność przy stosunkach płciowych, a nawet uszkodzenia błony śluzowej pochwy.

 • Zawiera wyselekcjonowane składniki najwyższej jakości, nie zawiera hormonów, ani żadnych agresywnych substancji.
 • Bez substancji zapachowych i barwników.
 • Wyprodukowany na bazie wody oczyszczonej, nie zawiera oleju ani tłuszczu, nie plami bielizny. Nadmiar żelu można łatwo spłukać wodą.

Zapoznaj się z informacjami umieszczonymi na etykiecie.

Cena: 19 zł / 30 ml

vagisilmirror

Vagisil deo Spray – Odour Control formuła z unikalną technologią do kontrolowania nieprzyjemnego zapachu.

Stosuj codziennie, aby zapobiec powstaniu nieprzyjemnego zapachu.

Właściwości:

 • Eliminuje nieprzyjemny zapach, a nie ukrywa;
 • Długotrwała świeżość;
 • Odpowiedni także dla skóry wrażliwej;
 • Nie zawiera alkoholu, barwników, talku ani parabenów;
 • Przebadany ginekologicznie;
 • Przeznaczony do codziennego stosowania;
 • Delikatny i świeży zapach.

Objawy: potliwość, nieprzyjemny zapach

Stosowanie: Spryskaj zewnętrzne okolice intymne z odległości około 15cm. Można także stosować na bieliznę lub wkładkę higieniczną.

Cena: 14, 90 zł / 125 ml

Więcej o produktach na stronie www.my-vagisil.pl

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Infekcję intymne mają tendencję do nawracania, dlatego musimy być ostrożne i stosować się do zasad profilaktyki. Zwłaszcza na wakacjach.

 1. Pod prysznic w hotelu, na basen, do przebieralni plażowej chodźmy w klapkach. Ubrania powieśmy na wieszaku, zamiast kłaść na ławeczce. Przebierzmy się stojąc, a nie siedząc.
 2. Pamiętajmy o umyciu się przed wejściem do basenu (dla bezpieczeństwa innych) i po wyjściu z niego (dla bezpieczeństwa swojego).
 3. Unikajmy kąpieli w basenie, gdy mamy miesiączkę. Nie chodzi o pruderię, ale o to, że w czasie krwawienia ryzyko infekcji intymnej jest większe.
 4. Podczas kąpieli w basenie stosujmy tampony z probiotykami.
 5. W publicznych toaletach nigdy nie siadajmy na niezabezpieczonej desce.
 6. Miejmy zawsze pod ręką chusteczki do higieny intymnej (np. Vagisil) i używajmy ich do podmywania w czasie upału.
 7. Używajmy bezzapachowych wkładek higienicznych i zmieniajmy je w ciągu dnia.
 8. Latem nośmy bawełnianą bieliznę oraz luźne spodnie/spódnicę.
 9. Korzystajmy z oddzielnego (i osobistego) ręcznika do okolic intymnych.

Leczyć do końca

Często popełniamy ten sam błąd: odstawiamy leki, gdy tylko znikną objawy bólu czy świądu. Tymczasem powinnyśmy stosować je do końca kuracji (czasami nawet kilka tygodni). Tylko taka dyscyplina stosowania zakupionych produktów spowoduje, że objawy nie wrócą, a choroba zostanie wyleczona.

Możesz również polubić…