Dla mam

Zimowy spacer z maluszkiem

Zima to pora roku, która nie napawa optymizmem. Zwłaszcza gdy za oknem jest szaro, buro i ponuro. Nawet sama myśl o wyjściu na dwór przyprawia o dreszcze. Okazuje się jednak, że takie spacery są bardzo zdrowe zarówno dla rodziców, jak i ich pociech.  

Dlaczego warto?

Spacery na świeżym powietrzu niosą za sobą wiele plusów. Między innymi wzmagają apetyt, co z pewnością pomoże niejadkom skonsumować obiadek po powrocie. Należy pamiętać, że taki spacer jest wymagający nawet dla leżących niemowląt, dlatego nigdy nie należy wychodzić na długo bez uprzedniego nakarmienia pociechy. Świeże i rześkie powietrze  poprawi cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych i zwiększy przyswajanie tlenu. Efekt tego można zauważyć po czerwonych policzkach malucha. Regularne dotlenienie sprzyja rozwojowi i sprawia, że dzieciom lepiej się śpi.

Powszechnie wiadomo, że wirusy i bakterie giną podczas niskich temperatur. Jeśli więc będzie lekki mróz, to też warto wybrać się z pociechą na spacer. Wyjście z domu jest dobrą okazją, by przyzwyczaić dziecko do zmieniających się warunków atmosferycznych oraz wzmocnić jego odporność. W przypadku, kiedy pogoda nie sprzyja (wieje silny wiatr bądź temperatura wynosi poniżej -10 st. C) albo pociecha jest chora, wtedy lepiej zostać w domu.

Jak przygotować się do zimowego spaceru?

Dzięki spacerom na świeżym powietrzu dzieci mogą poznawać świat wszystkimi zmysłami i warto dać im do tego okazję. Wyjścia z domu wymagają od rodziców pewnych przygotowań. Po pierwsze bardzo ważny jest ubiór. Często dziecko się przegrzewa, ponieważ ma na sobie za dużo warstw ubrań, które sprawiają, że się poci. Do tego wszystkiego jest przykryte kocykiem czy kołderką. Należy pochodzić do szykowania ubranek na spacer w granicach rozsądku. Jeśli dziecko zgrzeje się za mocno i „omiecie” go zimny wiatr, to rodzic może być pewny, że dopadnie go przeziębienie. Ważne jest, by ubranka bezpośrednio przylegające do ciała, takie jak body czy pajacyk, były wykonane z naturalnych i przewiewnych tkanin. To z pewnością pomoże uniknąć pocenia i nadmiernej utraty ciepła.

W pierwszych tygodniach życia maluszka można nie wiedzieć dokładnie jak go ubierać. W tym celu warto dotknąć karku dziecka i sprawdzić, czy skóra jest ciepła i sucha. Jeśli rodzic zauważy, że jest chłodna, musi niezwłocznie okryć maleństwo kocykiem. Kiedy dziecko jest zaś spocone, należy zrezygnować z dodatkowego nakrycia.

Bardzo ważną rzeczą jest pozycja maluszka w wózku. Jeśli ma podziwiać otaczający świat, to najlepiej podłożyć mu pod główkę poduszkę. Jednak tutaj warto zastanowić się nad tym, jaką poduszkę najlepiej wybrać. Zwykła poduszka może źle wpłynąć na rozwijający się kręgosłup. Idealna poduszka do wózka powinna amortyzować wstrząsy podczas podróży i idealnie dopasowywać się do główki dziecka, zapewniając mu komfortowy sen i znakomity odpoczynek. Taka właśnie jest poduszka „Motylek” od LULANDO. Jest ona dwustronna i składa się ze 100 proc. bawełny oraz miękkiego polaru MINKY. W środku wypełniona jest antyalergiczną, oddychającą włókniną poliestrową. Posiada światowy znak bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych Standard 100 by Oeko-Tex – Klasa I, co oznacza, że materiały, z których się składa, spełniają najściślejsze wymagania stawiane produktom mającym kontakt z wrażliwą skórą niemowląt i małych dzieci. 

Regularne spacery pomagają dziecku w wypracowaniu stałego rytmu dnia. Wyrabiają one  przyzwyczajenia, dzięki czemu maluchowi jest łatwiej zrozumieć, że dzień służy do aktywności, a noc do spania. Tak więc warto wychodzić z pociechą na spacery, niezależnie od wieku i pogody (chyba że jest bardzo zimno), pamiętając jedynie by odpowiednio ją ubrać i zadbać o jej prawidłową pozycję w wózku.

Możesz również polubić…