Na zdrowie

Kaszel mokry – wykrztuś to z siebie!

Z pewnością nie raz w trakcie choroby opanował Cię uciążliwy kaszel – mokry, odrywający się, uprzykrzający codzienne funkcjonowanie, wprost odbierający radość życia. I choć nikt go nie lubi, jest on kluczowym etapem w procesie regeneracji organizmu. Poprzez aktywne odkrztuszanie oczyszczamy nasz układ oddechowy z wydzieliny dróg oddechowych zawierającej drobnoustroje chorobotwórcze, pomagając w szybszym powrocie do zdrowia. Ale uwaga – nieleczony kaszel może powadzić do poważnych powikłań, dlatego pod żadnym pozorem nie lekceważ go! Już teraz sprawdź jak pozbyć się tej uporczywej dolegliwości.

A zaczęło się od…. – ale skąd ten kaszel?

Tegoroczna zimowa pogoda zmienia się niczym w kalejdoskopie – chwile przyjemnego ciepła przeplatają się z mroźną aurą, i na odwrót… Nieustanne wahania temperatury to ogromne wyzwanie dla organizmu i niestety szybka droga do niechcianej infekcji. Przeziębienie? Najczęściej zaczyna się od kataru – to znak, że bakterie i wirusy zaatakowały nasz układ oddechowy. A potem? Nie czekając długo, dopada nas nieprzyjemne drapanie i ból w gardle, często towarzyszy mu stan podgorączkowy lub pojawia się gorączka, a po paru dniach suchy kaszel, który w kolejnym stadium choroby przemienia się w kaszel mokry. Produkowana wydzielina to mechanizm obronny, jej rodzaj zaś to informacja nt. podłoża infekcji (wirusowa, bakteryjna). W miarę rozwoju infekcji organizm produkuje coraz więcej wydzieliny, która spływając z nosa po tylnej ściance gardła dostaje się wprost do oskrzeli. Odczuwając jej zaleganie ogarnia nas silna potrzeba wykrztuszenia. To prawda, kaszel mokry bywa bardzo uciążliwy – jako odruch gwałtowny i często bezwarunkowy wymusza na nas odkrztuszanie, niekiedy wywołując też duszności i ból w klatce piersiowej. I choć potrafi być męczący, wbrew pozorom to jednak ten rodzaj kaszlu stanowi najlepszy sposób na pozbycie się drobnoustrojów, które zdążyły zagnieździć się w naszych płucach, oskrzelach i krtani. Jak sobie pomóc?

Nie pozostawaj bezczynny – walkę z kaszlem czas zacząć!

Faktem jest, że wiele osób bagatelizuje dolegliwości układu oddechowego wierząc, że przeziębienie minie samo. Niezdiagnozowany i nieleczony kaszel może trwać przez kilka tygodni, a niekiedy prowadzić nawet do znacznie cięższych powikłań zdrowotnych. Dlatego nie warto ryzykować. Im szybciej zadziałamy, tym szybciej pozbędziemy się uporczywego kaszlu.

Kiedy wraz z rozwojem choroby wydzielina zalegająca w naszym układzie oddechowym staje się coraz bardziej gęsta i lepka, jej usunięcie staje się utrudnione. Chcąc pozbyć się kaszlu warto jest sięgnąć po wsparcie w postaci preparatów mukolitycznych, które skutecznie rozrzedzą śluz i pomogą w odkrztuszaniu. Pamiętajmy jednak, aby leki wykrztuśne stosować wyłącznie w ciągu dnia.

Sprawdzonym i skutecznym w walce z kaszlem mokrym lekiem jest Fluimucil. Jako mukolityk nie tylko rozrzedzi zalegającą wydzielinę oraz ułatwi jej odkrztuszanie, ale także skróci czas trwania infekcji, niwelując negatywne skutki stanu zapalnego w drogach oddechowych.

Fluimucil dostępny jest bez recepty w trzech dawkach: dla dorosłych, dla dzieci od 7 roku życia oraz dla dzieci od 3 lat.

Jako preparat w postaci rozpuszczanych w wodzie tabletek musujących lub proszku działa już po 15 minutach!

Lek bez recepty Fluimucil zawiera substancję aktywną – acetylocysteinę. Stosuje się go w przypadku ostrych lub przewlekłych stanów zapalnych dróg oddechowych przebiegających z nadmiernym wydzielaniem gęstego, trudnego do odkrztuszania śluzu.

Uwaga: Ostatnia dawka leku powinna być podana najpóźniej 4 godziny przed snem. Przygotowanego roztworu doustnego nie wolno mieszać z innymi lekami.


Fluimucil
występuje w trzech postaciach:

  1. Fluimucil Forte to lek dla pacjentów powyżej 18 roku życia występujący w postaci tabletek musujących do przygotowywania doustnego roztworu o smaku cytrynowym.

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę.

Cena detaliczna: Fluimucil Forte, tabletki musujące, 600 mg x 10 tabl. – ok. 11,50 zł

  1. Fluimucil Muko to lek w postaci granulatu do sporządzania roztworu doustnego o pomarańczowym smaku. Lek ten może być stosowany już u dzieci w wieku od 7 lat. Substancja czynna podana w postaci roztworu bardzo dobrze się wchłania.

Dawkowanie:
Dzieci w wieku od 7 do 14 lat – 1 saszetka 2 x na dobę.

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat – 1 saszetka 2-3 x na dobę

Cena detaliczna: Fluimucil Muko, saszetki z granulatem, 200 mg x 20 saszetek – ok. 16,00 zł

  1. Fluimucil Muko Junior o pomarańczowym smaku stosuje się w celu rozrzedzenia wydzieliny dróg oddechowych i ułatwienia odkrztuszania u dzieci w wieku od 3 lat z objawami infekcji w obrębie górnych dróg oddechowych.

Dawkowanie:
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat – 1 saszetka 2-3 x na dobę.
Dzieci w wieku od 7 do 14 lat – 2 saszetki 2 x na dobę lub 1 saszetka 4 x na dobę.
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 14 lat – 2 saszetki 2-3 x na dobę.

Cena detaliczna: Fluimucil Muko Junior, saszetki z granulatem, 100 mg x 20  saszetek – ok. 14.00 zł

Możesz również polubić…