Nowości

Kiedy należy zbadać hormony?

Ciągle jesteś zmęczona, nie masz energii i nic Cię nie cieszy? A może przytyłaś, często masz wrażenie obrzmienia? Wypadające włosy, brzydka cera czy przyrost wagi to tylko nieliczne skutki nieprawidłowej pracy hormonów. Sprawdź jak je zbadać i co jest przyczyną ich nieprawidłowej pracy.

Hormony odpowiadają za prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych, a równowaga hormonalna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaburzenia hormonalne mogą mieć różne podłoże i objawy. Często konieczna jest konsultacja z endokrynologiem i wykonanie badania na poziom hormonów.

Objawy zaburzeń hormonalnych
Musisz pamiętać, aby badać się regularnie. Jeśli jednak masz konkretne objawy, warto zrobić badania wcześniej.

1) Przyrost wagi
Nie zmieniłaś nic w swojej diecie, a waga wciąż rośnie? Warto skonsultować to z lekarzem. Objawy te mogą świadczyć o insulinooporności lub niedoczynności tarczycy.

2) Wahania nastroju
Jesteś często poirytowana? A może wszystko Cię denerwuje? Jeśli często nie możesz poradzić sobie z emocjami, jest to kolejny objaw zaburzeń hormonalnych. Często pojawia się depresja lub nagły smutek, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę.

3) Nagłe i intensywne wypadanie włosów
Jeśli w ostatnim czasie Twoje włosy nadmiernie wypadają i kruszą się to znak, że powinnaś zrobić badania. Przyczyn może być wiele, ale najczęściej to hormony odpowiadają za nadmierne wypadanie włosów.

4) Problemy ze wzrokiem
Niewiele osób wie, że nagle pogarszający się wzrok to jeden z objawów problemów hormonalnych. Jeśli Twój wzrok się pogorszył, warto wybrać się na konsultację do lekarza.

5) Długie i obfite menstruacje
Kobiety cierpiące na problemy hormonalne mają problemy z okresem. Często skarżą się na bardzo bolesne skurcze menstruacyjne, nieregularność cyklu czy całkowity zanik miesiączki. Często wśród tych dolegliwości występują bóle w dolnej części brzucha lub bóle jajników oraz ciemne plamienia po okresie. To najczęstsze objawy, z którymi kobiety zgłaszają się do lekarza.

6) Problemy skórne
Zauważyłaś, że Twoja cera się zmienia? Pojawił się trądzik, wysypka, zmiany koloru i kształtu skóry? Zwiększona jej twardość lub pojawienie się zmarszczek to niestety również objawy zaburzonej gospodarki hormonalnej.

Przyczyny problemów hormonalnych
Przyczyną zaburzeń hormonalnych są zazwyczaj predyspozycje genetyczne. Duży wpływ na zaburzenia hormonalne ma także stres, który przyczynia się do nieprawidłowości związanych z nadmiarem kortyzolu, który nazywany jest hormonem stresu. Ogromną rolę w zachowaniu równowagi hormonalnej ma stan emocjonalny oraz dieta. Powinnaś unikać posiłków, które mogą zaburzać metabolizm. Niewskazane są produkty zawierające dużo konserwantów, soli czy cukru.

Jak zapobiegać?
1) Dostarczaj organizmowi przeciwutleniaczy i zwiększ dzienną dawkę witaminy A, B, kwasu foliowego oraz witaminy D.
2) Wprowadź większą dawkę wapnia, magnezu, chromu, selenu, cynku, jodu i kwasów omega-3 do swojej codziennej diety.
3) Zwiększ aktywność fizyczną, dzięki której zwiększy się poziom hormonu szczęścia w Twoim organizmie. Pamiętaj o zdrowej diecie.
Polecane produkty:
MISIE NA ZDROWE WŁOSY
KREM NA DZIEŃ
GET SLIM MORNING & NIGHT

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. pela says:

    dobry artykuł, hormony to kobieca tykająca bomba, warto badać!

  2. Marlena says:

    Zdrowa dieta to podstawa! Długo cierpiałam z powodu problemów z moimi włosami, dowiedziałam się, że to kwestia hormonów. Poprawiłam dietę, zaczęłam suplementację i teraz jest dobrze. Misie na zdrowe włosy mi w tym z pewnością pomogły. noblehealth.pl

  3. Paulinka says:

    U mnie zaburzenia hormonalne zaczely sie od tycia, tradziku i problemow z miesiaczka, moj ginekolog przepisal mi ovarin dla zrownowazenia hormonow. Po kilku miesiacach stosowania wszystko wrocilo do normy i jest juz ok. Planujemy z narzeczonym dzidziusia i wreszcie mozemy sie tym zajać bo oboje jestesmy zdrowi.

Możliwość komentowania została wyłączona.