Według badania Omnibus przeprowadzonego na zlecenie Verco S.A. dolegliwości oczu, takie jak pieczenie, uczucie suchości i nadwrażliwość na światło dotyczą aż 40% osób (głównie kobiet), u których występują jednocześnie problemy powiek. Dolegliwości te mogą mieć związek z powstałym w wyniku nieodpowiedniej higieny zapaleniem spojówek i podrażnieniem oczu lub – czego pacjenci są mniej świadomi – zakażeniem nużeńcami – mikroskopijnymi roztoczami, powodującymi zapalenie brzegów powiek.
Rozstrzygnięcie prawdziwości najczęściej spotykanych wśród pacjentów faktów i mitów dotyczących ochrony i pielęgnacji oczu jest tym istotniejsze, jeżeli weźmiemy pod uwagę powszechność występowania wśród Polaków dolegliwości oczu i powiek. W wielu przypadkach problemy, z którymi pacjenci zgłaszają się do okulisty, są właśnie konsekwencją braku wiedzy na temat właściwej, codziennej pielęgnacji oczu i powiek – dr n. med. Maciej Osęka.
1. Aby chronić oczy, trzeba zadbać również o rzęsy
PRAWDA – podstawowym zadaniem rzęs jest ochrona oczu przed kurzem, potem i innymi zanieczyszczeniami. Ograniczając ruch powietrza na powierzchni gałki ocznej, rzęsy przyczyniają się do utrzymania odpowiedniego jej nawilżenia. Aby ustrzec się przed nadmiernym wypadaniem rzęs, które często towarzyszy rozwojowi przewlekłego zapalenia brzegów powiek, zaleca się systematyczne czyszczenie okolic oka i rzęs z wykorzystaniem dostępnych płynów, chusteczek czy żeli. Pomaga to ograniczyć rozwój nużeńców – roztoczy, które często bytują na naszych powiekach i rzęsach.
2. Specjalistycznych produktów do higieny powiek i okolic oczu powinniśmy używać dopiero, kiedy pojawią się pierwsze objawy chorobowe
MIT – symptomy rozwijającej się choroby, takie jak pieczenie, zaczerwienienie czy suchość oka mogą być bardzo nieprzyjemne i uciążliwe. Kiedy już się pojawią, często stają się trudne do wyeliminowania, dlatego bardzo ważne jest stosowanie preparatów, które skutecznie zapobiegną pojawieniu się objawów infekcji lub podrażnienia. Jeśli spędzasz długie godziny przed komputerem, w klimatyzowanym pomieszczeniu, twoje oczy narażone są na dym lub zbyt ostre światło, pamiętaj o stosowaniu preparatów, które skutecznie nawilżą i zregenerują oczy – kropli imitujących łzy oraz płynów i chusteczek wspomagających utrzymanie odpowiedniej higieny powiek i okolic oka.
3. Soczewki kontaktowe stanowią wystarczającą ochronę dla oczu podczas kąpieli
MIT – w wodzie znajdują się niewidoczne, ale szkodliwe dla oczu drobnoustroje, które osadzając się na soczewkach, mogą wywoływać groźne infekcje. Dodatkowo, woda powoduje nadmierne przesuszanie się oczu. Soczewki kontaktowe nie stanowią ochrony przed infekcjami, którymi możemy się zarazić podczas kąpieli w miejscach publicznych, takich jak basen, dlatego nie należy zapominać o dodatkowym zabezpieczeniu oczu i zakładaniu podczas pływania szczelnych okularów.
4. Noszenie soczewek kontaktowych przyczynia się do powstawania infekcji oczu
MIT – soczewki kontaktowe wykonane są z bezpiecznych materiałów, dlatego same z siebie nie mogą powodować zakażeń. Infekcje wywołują natomiast drobnoustroje chorobotwórcze znajdujące się na powierzchni zanieczyszczonej soczewki. Problemem jest zatem nieprawidłowa pielęgnacja szkieł kontaktowych i niewłaściwe ich używanie. Stosowanie się do zasad higieny, codzienna dezynfekcja soczewek przeznaczonym do tego celu płynem, utrzymanie w czystości pojemniczków do ich przechowywania, regularna wymiana soczewek na nowe oraz stosowanie się do zaleceń lekarza okulisty, pozwoli skutecznie zniwelować ryzyko nawracających infekcji.
5. Odpowiedni demakijaż zapobiega tworzeniu się przedwczesnych zmarszczek i podrażnień oczu
PRAWDA – podczas snu delikatna skóra wokół oczu powinna się regenerować. Resztki podkładu, pudru czy cieni do powiek sprawiają, że skóra nie może oddychać, wolniej się regeneruje a często staje się podrażniona. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać, zaczną pojawiać się na niej zmarszczki. Resztki kosmetyków to również niebezpieczeństwo dla oczu. Dlatego warto wiedzieć, że to, co w dzień jest ich ozdobą, w nocy staje się siedliskiem bakterii i pożywką dla roztoczy. Pozostałości tuszu czy eyelinera mogą sprzyjać licznym infekcją np. nużycy i zapaleniu spojówek. Starannie wykonany demakijaż powinien być zatem najważniejszym elementem pielęgnacji i ochrony okolic oczu.
6. Krem pod oczy dopiero po trzydziestce
MIT – skóra wokół oczu ma zaledwie 0,5 mm, jest więc bardzo cienka, a przez to również niezwykle delikatna. Narażona na liczne czynniki zewnętrzne i ciągłą pracę mięśni w wyniku ruchu gałek ocznych, starzeje się najszybciej. Zmarszczki na jej powierzchni mogą pojawić się już nawet u 25-latki. Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowym wyglądem skóry i zachować jej elastyczność należy stosować nawilżające kosmetyki pod oczy już po dwudziestce, kiedy skóra wokół oczu wchodzi w fazę starzenia się.
7. Praca przy komputerze może powodować podrażnienia oczu
PRAWDA — spędzanie kilku, a nawet kilkunastu godzin przed ekranem komputera sprawia, że mrugamy o wiele rzadziej, niż podczas innych codziennych czynności, dlatego nasze oczy wysychają i stają się podrażnione. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości wynikających z nieodpowiedniego nawilżenia oczu, wystarczy kilka razy w ciągu godziny oderwać wzrok od monitora. Dobrze jest również stosować nawilżające krople do oczu.
8. Telewizję najlepiej jest oglądać przy zgaszonym świetle
MIT– migoczący ekran telewizora i panująca wokół ciemność to zbyt duży kontrast dla naszych oczu, dlatego w takich warunkach męczą się one o wiele szybciej. Pamiętajmy jednak, że światło nie powinno być także zbyt ostre – najlepiej dla naszych oczu – ich komfortu i bezpieczeństwa będzie, jeśli źródło światła ustawimy za telewizorem.
9. Pocieranie obrączką leczy jęczmień na powiece
MIT – jęczmień to bakteryjna infekcja powstająca najczęściej w wyniku zakażenia gronkowcem. W leczeniu tej infekcji stosuje się suche i ciepłe okłady, działające jak kompres. Podobną funkcję spełnia stosowane przez wiele osób pocieranie bolącego miejsca obrączką. Należy jednak wyraźnie powiedzieć, że metoda ta, poza rozgrzewaniem zmienionego miejsca, nie wykazuje żadnych właściwości leczniczych. Co więcej, obrączka noszona na palcu jest siedliskiem niebezpiecznych dla oka bakterii, dlatego, aby uniknąć dodatkowego zakażenia, lepiej jest skorzystać z innych metod leczenia.
10. Wszystkie okulary przeciwsłoneczne chronią przed promieniami UV
MIT – tylko okulary wyposażone w specjalistyczne filtry UV chronią oczy przed niebezpiecznym promieniowaniem. Okulary bez takiego filtra nie tylko nie chronią, ale w przypadku wrażliwych oczu mogą wręcz powodować ich uszkodzenie. Przyciemnione szkła sprawiają bowiem, że źrenice rozszerzają się, przez co do wnętrza oka dostaje się więcej niebezpiecznych promieni UV.