Dla domu

Jak wybrać odpowiedni mop?

Niezależnie od tego czy posiadamy podłogę drewnianą, kamienną czy panele, powinniśmy zainwestować w wysokiej jakości sprzęt do jej pielęgnacji. Przede wszystkim dlatego, że kupując profesjonalny zestaw zapewniamy sobie zarówno komfort, jak i wysoką jakość sprzątania przez wiele lat! Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Zanim wybierzemy się na zakupy warto przyjrzeć się naszemu mieszkaniu. Ile różnych powierzchni mamy w domu? Jakie rodzaje? Dowiedzieć się jak je najlepiej pielęgnować?

Jest to istotne, ponieważ różne powierzchnie mają różne potrzeby! Na przykład podłogi laminowane muszą być czyszczone bardzo małą ilością wody. Z drugiej strony, płytki wymaga więcej wody, tak aby móc dostać się do linii fug i całkowicie usunąć brud. Najgorsze, co możemy sobie zafundować to zniszczenie nowo położonej podłogi. Dlatego też warto być ostrożnym przy zakupie i zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Krok po kroku

Budowa. Zwróćmy uwagę na elementy, z których składa się mop, w tym: drążek, nakładka myjąca
i wiadro. Sprawdźmy, czy nakładka jest wymienna – czy możemy dokupić ją w razie potrzeby. Nie pomińmy też wysokości drążka, ponieważ będzie ona miała wpływ na komfort sprzątania i zdrowie naszego kręgosłupa!

Kształt. Mop powinien być tak skonstruowany, aby umożliwiał nam dotarcie nawet do najmniej dostępnych miejsc, takich jak: narożniki, przestrzenie pod i między meblami, cienkie szczeliny pomiędzy podłogą a ścianą, a także inne zakamarki. Ważne jest też, aby powierzchnia czyszcząca nie była zbyt mała – im większa tym szybciej i dokładniej posprzątamy duże przestrzenie.

Odsączanie. Upewnijmy się, czy mop w zestawie posiada mechanizm umożliwiający skuteczne odsączenie wody. Ważne jest, abyśmy przy korzystaniu z niego nie musieli moczyć rąk, ani używać siły, a także abyśmy mogli kontrolować poziom wilgoci włókien (w tym przypadku świetnie sprawia się system rotacyjny). Przy tym punkcie zwróćmy też uwagę na mechanizm składnia i sposób jego wykręcania, najlepiej by zajmował on jak najmniej miejsca.

Ciężar. Wiadro na wodę musi być stabilne, ale też stosunkowo lekkie – tak abyśmy byli w stanie bez problemu je napełnić i zanieść w miejsce sprzątania. Niektóre wiadra posiadają także kółka, dzięki którym przemieszczanie po mieszkaniu jest jeszcze łatwiejsze i nie obciąża kręgosłupa.

Najwyższa jakość

Na rynku dostępne są rozwiązania, które spełnią nasze wymagania. Ważne jednak, by marka na którą się zdecydujemy, odznaczała się wysoką jakością, i aby zakupiony sprzęt służył nam długie lata. Taki będzie zestaw Clean Twist od Leifheit. Jest on idealny do mycia delikatnych powierzchni, które wymagają dobrego odsączania, takich jak: parkiet czy panele podłogowe, jak również tych, które najefektywniej zmywa się na mokro – jak terakotę.

Opatentowana technologia wyciskania zastosowana w drążku, umożliwia wykręcanie mopa bez schylania się i moczenia rąk. W rezultacie woda i zebrany brud usuwane są z niego przy minimalnym wysiłku. Ponadto wiadro wyposażone jest w wózek na kółkach, który pozwala na wygodne przesuwanie go z wodą podczas mycia podłóg.  Clean Twist posiada również obrotowy przegub o 360°, co pozwoli nam umyć każdą powierzchnie zygzakiem, przez co będziemy sprzątać efektywniej! Duża powierzchnia mopująca pozwala na szybsze uporanie się z brudną podłogą. Przegub umożliwia ustawienie mopa pod dowolnym kątem, co ułatwia umycie trudno dostępnych miejsc, takich jak np. przestrzenie pod szafami i łóżkami.

Przy wyborze mopa na naszą decyzję wypłynie wiele czynników. Zastanówmy się, które funkcjonalności są dla nas najważniejsze. Warto zaopatrzyć się w sprzęt, który nie tylko ułatwi
i przyspieszy wykonywanie codziennych obowiązków, ale będzie w stanie zmienić je w czystą przyjemność!

Możesz również polubić…