Nasza skóra to skomplikowana struktura .Każda skóra jest inna i wymaga indywidualnego podejścia… Właściwe określenie typu skóry, jakiego posiadaczką jesteśmy jest bardzo istotne. Na tej podstawie dobieramy prawidłową pielęgnację i kosmetyki do makijażu. Stosowanie kosmetyków niewłaściwie dobranych do naszego typu skóry, może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tak samo sprawa ma się z makijażem. Źle dobrane kosmetyki do makijażu nie dają nam nigdy takiego efektu, jakiego oczekujemy.
Wiele z nas ma poważne problemy już na etapie określania typu własnej skóry. Skoro mamy problem z określeniem typu skóry, to zapewne stosujemy niewłaściwie dobrane kosmetyki. A to może prowadzić do pojawienia się licznych dolegliwości np. zaostrzenia istniejących problemów, przesuszenia, podrażnień itd.
A może rzeczywiście określenie typu skóry jest trudniejsze niż nam się wydaje? Może nasza skóra ma czasem kilka „twarzy” i nie daje się zaszufladkować do jednej, sztywnej kategorii? Z pewnością tak.
Dermatolodzy potwierdzają – można mieć cechy kilku typów skóry w jednej i wymagać zindywidualizowanego podejścia pielęgnacyjnego.
Punktem wyjścia do diagnozy naszej cery jest tzw. cera normalna, czyli cera gładka, elastyczna, jędrna, dobrze ukrwiona, delikatna w dotyku z małymi porami skórnymi. Taka cera występuje zazwyczaj u dzieci . Rzadko kto jest nią obdarzony w późniejszym wieku.
Cerę diagnozuje się biorąc pod uwagę „ odstępstwa” od ideału, czyli cery normalnej…
Ze względu na właściwości morfologiczne skóry i jej specyfikę wyróżnia się 4 typy skóry:
- Skóra normalna
- Skóra tłusta
- Skóra mieszana
- Skóra sucha
Jest to najpopularniejszy i ogólnie przyjęty podział. Daje nam obraz stanu naszej skóry. Ale jest on uproszczony. W prawidłowej diagnozie naszej skóry szczególną uwagę należy zwrócić również na stan, kondycję oraz problemy skórne. A te są zmienne i zależą od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Należą do nich m.in.: geny, wiek, stan zdrowia, tryb życia, klimat, jakość środowiska i wiele innych.
Ale zacznijmy od początku, czyli od typów skóry.
Skóra normalna:
Skóra normalna to skóra funkcjonująca prawidłowo. Jest wolna od dolegliwości. Ma ona właściwy poziom nawilżenia i lipidów. Pory funkcjonują prawidłowo. Skóra idealna. Wielu specjalistów twierdzi, iż posiadaczami takiej skóry są tylko dzieci.
Charakterystyczne cechy skóry normalnej:
– gładka, o nieposzerzonych „porach”,
– o jednolitym kolorycie,
-napięta, elastyczna,
-pełna blasku,
-dobrze nawilżona,
-dobrze reagująca na większość kosmetyków.
Pielęgnacja skóry normalnej powinna obejmować:
-oczyszczanie,
-złuszczanie,
-nawilżanie i ochronę (dzień), odżywianie (noc);
-pielęgnację zapewniającą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, głównie- promieniami UV i zanieczyszczeniem środowiska,
-zapobieganie starzeniu się skóry – kremy przeciwstarzeniowe dostosowane do wieku, pielęgnacja dodatkowa serum, krem pod oczy.
Skóra tłusta
Skóra tłusta, charakteryzuje się nadmierną produkcją gruczołów łojowych (zwłaszcza w centralnej części twarzy) . Nieustannie błyszczy się w wyniku łojotoku i wyróżnia się dużą ilością zaskórników, otwartych (ciemne punkty) i zamkniętych (grudki w kolorze skóry) a często również wykwitów trądzikowych (grudek zapalnych i krostek) powstających z nieleczonych zaskórników. Skóra tłusta jest przeważnie wątpliwym przywilejem młodości (z wiekiem produkcja gruczołów łojowych maleje). Choć bywa, że nadal pozostaje tłusta, nawet trądzikowa (u 5% kobiet czterdziestoletnich), bądź przechodzi w skórę mieszaną.
Cera tłusta z trądzikiem – podobna jest do cery tłustej, jednak zmiany skórne i wykwity występują na niej prawie ciągle. Skóra twarzy może być obrzęknięta. Pojawiające się krosty mogą pozostawić drobne blizny i przebarwienia.
Cera tłusta dojrzała – widoczne są na niej poszerzone pory, zaskórniki z czarnymi czopami i niewielka ilość wykwitów. Ten rodzaj cery nadaje twarzy szaro-brudny kolor.
Charakterystyczne przyczyny i cechy skóry tłustej to:
-zbyt duży poziom lipidów w naskórku,
-zaburzony proces złuszczania,
-czynniki hormonalne (nadwrażliwość gruczołów łojowych na androgeny),
-czynniki psychoneurologiczne- np. stres,
-czynniki zewnętrzne (nikotyna, zanieczyszczenia),
-leki (hormony męskie, leki obniżające cholesterol, antybiotyki),
-czynniki klimatyczne (upał, wilgotność)
-błyszczenie,
-wrażliwość,
-zmiany skórne.
Pielęgnacja skóry tłustej powinna obejmować:
– oczyszczanie – żele oczyszczające, ściągające, antyseptyczne;
– złuszczanie – w przypadków wykwitów skórnych nie zalecane są peelingi mechaniczne;
– unikanie przesuszania cery- wbrew obiegowej opinii cera przesuszona agresywną pielęgnacją, reaguje produkcją większej ilości serum;
– kremy regulujące, nawilżające, przeciwstarzeniowe przystosowane do typu skóry i potrzeb,
– pielęgnacja dodatkowa- maseczki oczyszczające, ściągające, miejscowe preparaty antyseptyczne. Dla „szalonych kobiet„ które kocham najbardziej” z cerą problematyczną ps. tutaj czytaj tłustą. Które, nie boją się eksperymentów można dołożyć serum np. minimalizujące pory lub wyrównujące strukturę skóry. Ale tutaj nie ma sentymentów. Z reguły takimi preparatami dysponują marki selektywne lub profesjonalne. Więc przed zakupem proponuję przetestowanie takiego produktu na sobie. Próbka bez dwóch zdań!!!!
– krem pod oczy.
Skóra sucha
Skóra sucha gubi wilgoć wskutek niedostatecznego zaopatrzenia przez gruczoły łojowe w lipidy płaszcza (filmu) tłuszczowego powlekającego warstwę rogową i/lub uszczelniającego ją cementu międzykomórkowego. Konsekwencją tego jest sucha, delikatna, mało elastyczna i łatwo ulegająca podrażnieniom skóra. Skóra sucha jest zwykle jasna i cienka, szybciej się starzeje, często prześwitują płytko położone naczynia krwionośne w postaci delikatnego rumienia bądź rozszerzonych naczynek. Cienka tkanka podskórna z wiekiem szybciej niż w skórze tłustej ulega zanikowi powodując szybsze zwiotczenie i starzenie skóry suchej. Z powodu niedostatecznego zabezpieczenia przez płaszcz lipidowy i płytko położonych naczyń często w tym typie dochodzi do podrażnień, nawet prawdziwych alergii (skóra wrażliwa).
Cechy charakterystyczne skóry suchej to:
– łuszczenie się, szorstkość,
– na powierzchni znajdują się małe pory,
– po oczyszczaniu odczuwalne napięcie skóry.,
– zmarszczki, przedwczesne starzenie się,
– sucha skóra lepiej radzi sobie latem, przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza. Zimą jest narażona na powstawanie spękań, podrażnień i zaczerwień.
Pielęgnacja skóry suchej powinna obejmować:
– oczyszczanie – bez mydła, mleczka, olejki, pianki, emulsje do demakijażu cery suchej,
– złuszczanie – regularne, dostosowane do typu cery. Bajką jest fakt, iż nie robimy peelingu na cerze suchej. Tutaj peeling musi być delikatniejszy niż przypadku cery tłustej czy mieszanej. Ale niestety musi być wykonywany w miarę często i regularnie.
– pielęgnacja podstawowa – nawilżanie, wzmacnianie bariery hydrolipidowej naskórka, regeneracja, pielęgnacja przeciwstarzeniowa dostosowana do wieku i potrzeb,
– pielęgnacja dodatkowa – serum naprawcze – regenerujące, maski nawilżające lub odżywcze, olejki, intensywna pielęgnacja nocna- szczególnie w okresie zimowym,
– krem pod oczy,
– ochrona UV.
Skóra mieszana
Cera mieszana to zazwyczaj „mieszanka” dwóch typów cery: suchej i tłustej. Cera tłusta zazwyczaj pojawia się we wspomnianej już „strefie T”, podczas gdy policzki są raczej suche. W praktyce czoło i nos błyszczą się i często występują w tej okolicy rozszerzone pory, zaś policzki są suche i często przesuszone i podrażnione. Ten typ skóry stwarza duże kłopoty pielęgnacyjne i często jest przyczyną błędnych rozpoznań skóry i jej potrzeb. A w konsekwencji złego postępowania.
Bywa ,że cera mieszana to kombinacja cery tłustej w strefie T a normalnej w pozostałych partiach. W takich przypadkach mówimy o cerze mieszanej „ w kierunku tłustej ” . Inna sytuacją jest jak mamy do czynienia z strefą T- komfortową lub przetłuszczającą się a policzkami suchymi”. W tym przypadku mówimy o cerze mieszanej w kierunku suchej.
Cechy charakterystyczne skóry mieszanej to:
– cienka, może być wrażliwa,
– błyszcząca( z reguły strefa T),
– pory są rozszerzone ( z reguły strefa T),
– pojawiają się zmiany trądzikowe (zaskórniki, grudki, krostki),
– poza strefą T partie twarzy komfortowe lub suche.
Pielęgnacja skóry mieszanej powinna obejmować:
– unormowanie wydzielania łoju w strefie T, dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów,
– złuszczenie martwych komórek naskórka,
– w obrębie policzków – uzupełnienie niedoboru lipidów – odżywianie i natłuszczanie,
– zapobieganie odwodnieniu i nawilżanie,
– pielęgnacja przeciwstarzeniowa dostosowana do wieku i potrzeb,
– krem pod oczy.
W tym artykule opisałam wam podstawowe typy skóry, które po przeanalizowaniu dają Wam, mam nadzieję obraz z jakim typem cery macie do czynienia. Powinno Wam to wiele ułatwić. Ale tak jak napisałam na początku , każdy z typów skóry, przechodzi przez różne stany. I o tym następnym razem.
Ważne!!!! Praca Domowa!
Wiedza jaką każda z nas powinna posiadać to – jaki mamy typ cery i podstawowe problemy jakie ją dotykają. A jeśli nie potrafimy go określić zapytajmy fachowca. I najważniejsze- przy wyborze kosmetyków kierujmy się podstawowym kryterium –potrzeby nasze i naszej skóry, jakość i portfel. Pielęgnacja ma nam pomóc. A nie nas określać. Jeśli nie stać nas na drogie kosmetyki nie popadajmy w kompleksy. My Polki mamy akurat ten komfort wyboru, iż wiele z naszych rodzimych marek produkuje kosmetyki o bardzo wysokiej jakości w przystępnej cenie.
Ile czasu trwao napisanie tego wpisu?