Kosmetyka

Jaki masz typ skóry ?

Typ skóry

Nasza skóra to skomplikowana struktura .Każda skóra jest inna i wymaga indywidualnego podejścia… Właściwe określenie typu skóry, jakiego posiadaczką jesteśmy jest bardzo istotne. Na tej podstawie dobieramy prawidłową pielęgnację i kosmetyki do makijażu. Stosowanie kosmetyków niewłaściwie dobranych do naszego typu skóry,  może nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tak samo sprawa  ma się z makijażem. Źle dobrane kosmetyki do makijażu nie dają nam nigdy takiego efektu,  jakiego  oczekujemy.

Wiele z nas  ma poważne problemy już na etapie określania typu własnej skóry. Skoro mamy problem z określeniem typu skóry, to zapewne stosujemy niewłaściwie dobrane kosmetyki. A  to może prowadzić do pojawienia się licznych dolegliwości np. zaostrzenia istniejących problemów, przesuszenia, podrażnień itd.

A może rzeczywiście określenie typu skóry jest trudniejsze niż nam się wydaje?  Może nasza skóra ma czasem kilka „twarzy” i nie daje się zaszufladkować do jednej, sztywnej kategorii? Z pewnością tak.

Dermatolodzy potwierdzają – można mieć cechy kilku typów skóry w jednej i wymagać  zindywidualizowanego podejścia pielęgnacyjnego.

Punktem wyjścia do diagnozy naszej cery jest tzw. cera normalna, czyli cera gładka, elastyczna, jędrna, dobrze ukrwiona, delikatna w dotyku z małymi porami skórnymi. Taka cera występuje zazwyczaj u dzieci . Rzadko kto jest nią obdarzony  w późniejszym wieku.

Cerę diagnozuje się biorąc pod uwagę „ odstępstwa” od ideału, czyli cery normalnej…

Ze względu na właściwości morfologiczne skóry i jej specyfikę wyróżnia się  4 typy skóry:

  • Skóra normalna
  • Skóra tłusta
  • Skóra mieszana
  • Skóra sucha

Jest to najpopularniejszy i ogólnie przyjęty podział. Daje nam obraz stanu naszej skóry. Ale jest on uproszczony. W prawidłowej diagnozie naszej skóry szczególną uwagę należy zwrócić również na stan, kondycję oraz problemy skórne. A te są zmienne i zależą od wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Należą do nich m.in.: geny, wiek, stan zdrowia, tryb życia, klimat, jakość środowiska i wiele innych.

Ale zacznijmy  od początku, czyli od typów skóry.

Skóra normalna:

Skóra normalna to skóra funkcjonująca prawidłowo. Jest wolna od dolegliwości. Ma ona właściwy poziom nawilżenia i lipidów. Pory funkcjonują prawidłowo. Skóra idealna. Wielu specjalistów  twierdzi, iż posiadaczami takiej skóry są tylko dzieci.

Charakterystyczne cechy skóry normalnej:

– gładka, o nieposzerzonych „porach”,
– o jednolitym kolorycie,
-napięta, elastyczna,
-pełna blasku,
-dobrze nawilżona,
-dobrze reagująca na większość kosmetyków.

Pielęgnacja skóry normalnej powinna obejmować:

-oczyszczanie,
-złuszczanie,
-nawilżanie i ochronę  (dzień), odżywianie (noc);
-pielęgnację  zapewniającą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, głównie- promieniami UV i zanieczyszczeniem środowiska,
-zapobieganie starzeniu się skóry – kremy przeciwstarzeniowe dostosowane do wieku, pielęgnacja dodatkowa serum, krem pod oczy. Skóra normalna

Skóra tłusta

Skóra tłusta, charakteryzuje się nadmierną produkcją gruczołów łojowych (zwłaszcza w centralnej części twarzy) . Nieustannie błyszczy się w wyniku łojotoku i wyróżnia się dużą ilością zaskórników, otwartych (ciemne punkty) i zamkniętych (grudki w kolorze skóry)  a często również wykwitów trądzikowych (grudek zapalnych i krostek) powstających z nieleczonych zaskórników. Skóra tłusta jest przeważnie wątpliwym przywilejem młodości (z wiekiem produkcja gruczołów łojowych maleje). Choć bywa, że nadal pozostaje tłusta, nawet trądzikowa (u 5% kobiet czterdziestoletnich),  bądź przechodzi w skórę mieszaną.

Cera tłusta z trądzikiem – podobna jest do cery tłustej, jednak zmiany skórne i wykwity występują na niej prawie ciągle. Skóra twarzy może być obrzęknięta. Pojawiające się krosty mogą pozostawić drobne blizny i przebarwienia.

Cera tłusta dojrzała – widoczne są na niej poszerzone pory, zaskórniki z czarnymi czopami i niewielka ilość wykwitów. Ten rodzaj cery nadaje twarzy szaro-brudny kolor.

Charakterystyczne przyczyny i cechy skóry tłustej to:

-zbyt duży poziom lipidów w naskórku,
-zaburzony proces złuszczania,
-czynniki hormonalne (nadwrażliwość gruczołów łojowych na androgeny),
-czynniki psychoneurologiczne- np. stres,
-czynniki zewnętrzne (nikotyna, zanieczyszczenia),
-leki (hormony męskie, leki obniżające cholesterol, antybiotyki),
-czynniki klimatyczne (upał, wilgotność)
-błyszczenie,
-wrażliwość,
-zmiany skórne.

Pielęgnacja skóry tłustej  powinna obejmować:

– oczyszczanie – żele oczyszczające, ściągające, antyseptyczne;
– złuszczanie – w przypadków wykwitów skórnych nie zalecane są peelingi mechaniczne;
– unikanie przesuszania cery- wbrew obiegowej opinii cera przesuszona agresywną pielęgnacją, reaguje produkcją większej ilości serum;
– kremy regulujące, nawilżające, przeciwstarzeniowe przystosowane do typu skóry i potrzeb,
– pielęgnacja dodatkowa- maseczki oczyszczające, ściągające, miejscowe preparaty antyseptyczne. Dla „szalonych kobiet„ które kocham najbardziej” z cerą problematyczną ps. tutaj czytaj tłustą. Które, nie boją się eksperymentów można dołożyć serum np. minimalizujące pory lub wyrównujące strukturę skóry. Ale tutaj nie ma sentymentów. Z reguły takimi preparatami dysponują marki selektywne lub profesjonalne. Więc  przed zakupem proponuję przetestowanie takiego produktu na sobie. Próbka bez dwóch zdań!!!!
– krem pod oczy. Skóra tłusta

Skóra sucha

Skóra sucha gubi wilgoć wskutek niedostatecznego zaopatrzenia przez gruczoły łojowe w lipidy płaszcza (filmu) tłuszczowego powlekającego warstwę rogową i/lub uszczelniającego ją cementu międzykomórkowego. Konsekwencją tego jest sucha, delikatna, mało elastyczna i łatwo ulegająca podrażnieniom skóra. Skóra sucha jest zwykle jasna i cienka, szybciej się starzeje, często prześwitują płytko położone naczynia krwionośne w postaci delikatnego rumienia bądź rozszerzonych naczynek. Cienka tkanka podskórna z wiekiem szybciej niż w skórze tłustej ulega zanikowi powodując szybsze zwiotczenie i starzenie skóry suchej. Z powodu niedostatecznego zabezpieczenia przez płaszcz lipidowy i płytko położonych naczyń często w tym typie dochodzi do podrażnień, nawet prawdziwych alergii (skóra wrażliwa).

Cechy charakterystyczne skóry suchej  to:

– łuszczenie się, szorstkość,
– na powierzchni znajdują się małe pory,
– po oczyszczaniu odczuwalne napięcie skóry.,
– zmarszczki, przedwczesne starzenie się,
– sucha skóra lepiej radzi sobie latem, przy wysokich temperaturach i dużej wilgotności powietrza. Zimą jest narażona na powstawanie spękań, podrażnień  i zaczerwień.

Pielęgnacja skóry suchej  powinna obejmować:

– oczyszczanie – bez mydła, mleczka, olejki, pianki, emulsje do demakijażu cery suchej,
– złuszczanie – regularne, dostosowane do typu cery. Bajką jest fakt, iż nie robimy peelingu na cerze suchej. Tutaj peeling musi być delikatniejszy niż przypadku cery tłustej czy mieszanej. Ale niestety musi być wykonywany w miarę często i regularnie.
– pielęgnacja podstawowa – nawilżanie, wzmacnianie bariery hydrolipidowej naskórka, regeneracja, pielęgnacja przeciwstarzeniowa dostosowana do wieku i potrzeb,
– pielęgnacja dodatkowa – serum naprawcze – regenerujące, maski  nawilżające lub odżywcze, olejki, intensywna pielęgnacja nocna- szczególnie w okresie zimowym,
– krem pod oczy,
– ochrona UV.Skóra sucha

Skóra mieszana

Cera mieszana to zazwyczaj  „mieszanka” dwóch typów cery: suchej i tłustej. Cera tłusta zazwyczaj pojawia się we wspomnianej  już „strefie T”, podczas gdy policzki są raczej suche. W praktyce czoło i nos błyszczą się i często występują w tej okolicy rozszerzone pory,  zaś policzki są suche i często przesuszone i podrażnione. Ten typ skóry stwarza duże kłopoty pielęgnacyjne i często jest przyczyną błędnych rozpoznań  skóry i jej potrzeb.  A w konsekwencji złego postępowania.

Bywa ,że cera mieszana  to kombinacja  cery tłustej w strefie T a normalnej w pozostałych partiach. W takich przypadkach mówimy o cerze mieszanej „ w kierunku tłustej ” . Inna sytuacją  jest jak mamy do czynienia  z strefą T- komfortową lub przetłuszczającą się  a policzkami suchymi”. W tym przypadku mówimy o cerze mieszanej w kierunku suchej.

Cechy charakterystyczne skóry mieszanej  to:

– cienka, może być wrażliwa,
– błyszcząca( z reguły strefa T),
– pory są rozszerzone  ( z reguły strefa T),
– pojawiają się zmiany trądzikowe (zaskórniki, grudki, krostki),
– poza strefą T partie twarzy komfortowe lub suche.

Pielęgnacja skóry mieszanej   powinna obejmować:

– unormowanie wydzielania łoju w strefie T, dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów,
– złuszczenie martwych komórek naskórka,
– w obrębie policzków – uzupełnienie niedoboru lipidów – odżywianie i natłuszczanie,
– zapobieganie odwodnieniu i nawilżanie,
– pielęgnacja przeciwstarzeniowa dostosowana do wieku i potrzeb,
– krem pod oczy.Skóra mieszana

W tym artykule opisałam wam podstawowe typy skóry, które po przeanalizowaniu dają Wam, mam nadzieję obraz  z jakim typem cery macie do czynienia. Powinno Wam to wiele ułatwić. Ale tak jak napisałam na początku , każdy z typów skóry, przechodzi przez różne stany. I o tym następnym razem.

Ważne!!!! Praca Domowa!

Wiedza jaką każda z nas powinna posiadać to – jaki mamy typ cery i podstawowe problemy jakie ją dotykają. A jeśli nie potrafimy go określić zapytajmy fachowca. I najważniejsze- przy wyborze kosmetyków kierujmy się podstawowym kryterium –potrzeby  nasze i naszej skóry, jakość i portfel. Pielęgnacja ma nam pomóc. A nie nas określać. Jeśli nie stać nas na drogie kosmetyki nie popadajmy w kompleksy. My Polki mamy akurat  ten komfort wyboru, iż wiele z naszych rodzimych marek produkuje kosmetyki o bardzo wysokiej jakości w przystępnej cenie.

Możesz również polubić…

1 komentarz

  1. Ile czasu trwao napisanie tego wpisu?

Możliwość komentowania została wyłączona.