Lampka nocna w pokoju dziecięcym jest wręcz obowiązkowym wyposażeniem, gdyż często maluchy boja się zasypiać samodzielnie w całkowitych ciemnościach. Specjalna lampka nocna dla dziecka pozwoli mu na spokojny, niczym nie zakłócony sen, gdyż daje na tyle delikatne światło, że nie zakłóca ono spania. Gdy dziecko obudzi się w nocy będzie miało jednak poczucie bezpieczeństwa i będzie widziało wszystko to co je otacza – będzie mogło się przekonać, że za szafą nie czai się żaden potwór. Instalacja lampki nocnej jest szczególnie ważna, wtedy gdy dziecko już chodzi i samo wstaje w nocy lub wczesnym rankiem, aby udać się do toalety lub wskoczyć do łóżka swoich rodziców. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lampek. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich wymieniając ich wady i zalety, tak aby każdy mógł wybrać lampkę idealną dla swojej pociechy.
Lampki do kontaktu
Są to lampki, które dają najdelikatniejsze światło z reguły kolorowe, bardzo przytłumione. Doskonale sprawdzają się one w pokojach małych dzieci. Lekko rozjaśniają mrok, tak że wchodząc do pokoju dziecka nie trzeba zapalać górnego oświetlenia. Ich zaletą jest to, że mają niewielkie rozmiary i mogą w ciągu dnia służyć jako zabezpieczenie kontaktu przed małymi ciekawskimi rączkami dziecka. Jednakże trzeba pamiętać, że jeżeli będziemy chcieli czytać dziecku bajki lub ono samo będzie chciało w łóżeczku oglądać książeczki lub bawić się konieczne będzie zamontowanie dodatkowej lampki, jaka da nieco mocniejsze światło.
Lampki naścienne
Dla starszych dzieci warto zamontować na ścianie lampki na ścienne. Mogą one mieć formę tradycyjnych kinkietów, jednak wybierając lampkę do dziecięcego pokoju warto wybrać taką, która będzie miała wzór np. z ulubioną postacią z bajki dziecka, albo będzie stylizowana na samochód lub statek piracki, albo w przypadku dziewczynek na zamek księżniczki. Starsze dziecko samodzielnie włączy i wyłączy lampkę w odpowiednim momencie. Podobnie jak lampki do kontaktu dają one bardzo delikatne i rozproszone światło, więc mogą one być włączone przez całą noc. Montaż takiej lampki ma wiele zalet jednak trzeba pamiętać o tym, żeby odpowiednio zabezpieczyć kabel zasilający i ten z włącznikiem, tak aby dziecko nie zaplątało się w niego w czasie snu. Najlepiej takie lampki montować w niewielkiej odległości od wezgłowia łóżka.
Lampki, które można zabrać ze sobą do łóżeczka
Ciekawym pomysłem jeszcze nie do końca docenianym przez wielu rodziców są lampki nocne, które mogą stać na szafce nocnej przy łóżeczku malucha, ale dzięki temu, że można je naładować przy pomocy zasilacza dziecko może zabrać je ze sobą do łóżka. Pamiętać jednak trzeba, aby odpowiednio wcześnie naładować taką lampkę. Z reguły może ona świecić około 12 godzin czyli przez całą noc. Bardzo często projektanci akcesoriów dziecięcych nadają im kształt zabawek – tak jest w przypadku lampki, jaką jest lampka nocna Tipi Hoppop, która jest dostępna w sklepie www.babymama.pl. Swoim kształtem przypomina ona krowę i może służyć jako wańka wstańka. Dziecko mogąc zabrać ze sobą lampkę czuje się o wiele bezpieczniej i pewniej w nocy, nawet jeśli śpi w osobnym pokoju.
Lampka nocna Tipi Hoppop – cena 85 PLN
Z doświadczenia wiem, że w przypadku dziecięcego oświetlenia najważniejsza jest jakość wykonania i nienagrzewająca się powierzchnia. Niektóre lampki są naprawdę urocze, ale nie trudno o poparzenie paluszków.
Warto zatem szukać czegoś nie tylko ładnego, ale i przyjaznego dziecku. Tak jak w artykule polecam lampki nocne, które reagują na ruch oraz takie, które są mięciutkie, nie nagrzewają się i można je przytulać np. Philips. Moje dzieciaki mają ledowych bohaterów bajki Potwory i Spółka.
Popieram koleżankę wyzej. Takie nowoczesne lampy dla dzieci to strzał w 10!! Niewielkie lampki będą rozpraszały mrok, aby dzieci nie bały się zostać same w nocy. Miękkie maskotki są bezpieczne i nie emitują ciepła. Super sprawa. Moja mała ma Myszkę Minnie. Jest w niej po uszy zakochana :)