Nowości

Święto dziadków – skąd się wzięło?

Babcia to druga mama. Pocieszy gdy trzeba, przytuli, ugotuje najlepsze dania, upiecze wspaniałe ciasto. Zrobi na drutach sweter. Można z nią o wszystkim porozmawiać. Dziadek to idealny kumpel do zabawy, złota rączka, majsterkowicz, a nawet kucharz. Można z nim czytać książkę, pojeździć na łyżwach, wspólnie się bawić, grać w karty. Dziadkowie to niezwykle ważne osoby w życiu wielu dzieci, nastolatków, a także osób dorosłych.

Zawsze mają dla nas czas, potrafią pocieszyć i znaleźć rozwiązanie wielu problemów. Dzień Babci i Dziadka to idealna okazja, aby im za to wszystko podziękować. W przedszkolach i szkołach organizowane są różne akademie i przedstawienia, spotkania, pokazy i poczęstunek dla zaproszonych gości.

Media i aktorka

Propagatorem stworzenia w Polsce święta babci w 1964 roku był tygodnik „Kobieta i Życie”. Ideę tę, podchwycił i spopularyzował „Tygodnik Poznański”. I choć wyszło to zupełnie przypadkowo, to trwa niezmiennie od 48 lat w Polsce. 21 stycznia w grodzie nad Wartą miała swój występ Mieczysława Ćwiklińska. Artystka zagrała rolę babci w przedstawieniu „Drzewa umierają stojąc”. Sława kina i teatru, obchodziła w tym dniu swoje 85 urodziny. Miasto zastanawiało się jak uczcić ten jubileusz. Ryszard Danecki z redakcji „Expressu Poznańskiego” wręczając tort i kwiaty, powiedział Mieczysławie Ćwiklińskiej, że to z okazji właśnie Dnia Babci, który jest obchodzony w Poznaniu. Pomysł podchwycił warszawski „Express Wieczorny” i tak to się właśnie zaczęło. Dzień Dziadka zaczęto obchodzić dopiero w latach 70 –tych. Na początku wyznaczono datę 30 maja – dzień urodzin Mieczysława Fogga, ale ten termin w ogóle się nie przyjął. Dzień Dziadka przeniesiono na 22 stycznia. Istnieje też przekonanie, że idea tych świąt przyszła do nas z Ameryki w latach 80 –tych XX wieku.

Dzień Babci i Dziadka na świecie

W USA ten dzień wypada w pierwszą niedzielę po Dniu Pracy, we wrześniu. Święto dotyczy zarówno babci i dziadka i trwa jeden dzień. Zgodnie z tradycją wnuki wręczają dziadkom przy tej okazji niezapominajki. Puszczany jest również hymn autorstwa Johna’ Prila „A song for grandma and grandpa”. W Anglii  Narodowy Dzień Dziadków obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.  We Francji babcie swój dzień świętują w pierwszą niedzielę marca, a dziadkowie w pierwszą niedzielę października. Włosi świętują od niedawna. Święto babć i dziadków ustanowiono w 2005 roku i przypada ono 2 października. Data ta nie jest przypadkowa, to właśnie w tym dniu wypada święto Świętych Aniołów Stróżów. Podobnie jak w Ameryce, Włosi swoim dziadkom wręczają w prezencie niezapominajki. Australia i Estonia zaczęły świętować Dzień Babci i Dziadka w 2010 roku. W obu państwach święto przypada w tym samym dniu. W Australii jest to pierwsza niedziela listopada, w Estonii zaś druga niedziela września. Rosja od 2009 roku obchodzi Dzień Babci, przypada on na 15 października.

Prezenty od serca

Bez względu na to gdzie i kiedy obchodzony jest dzień dziadków, wręcza się im prezenty. Najlepszym upominkiem dla babci i dziadka z okazji ich święta, będą te samodzielnie wykonane i wręczone od serca. Najmłodsi mogą  zrobić  laurki, starsi przygotować własnoręcznie upieczone ciasteczka i kupić kwiaty. Te drobiazgi z pewnością przypadną do gustu ukochanym seniorom. Jeśli zaś chcemy coś kupić, poszukajmy podarunków, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzy każdego obdarowywanego. Fotoksiążki, na których jesteśmy z dziadkami, gdy byliśmy maili i gdy już jesteśmy starsi wraz ze spersonalizowanymi życzeniami. Będzie to wzruszające podziękowanie za trud, opiekę i miłość, którą obdarzają nas każdego dnia. Dzień Babci i Dziadka to również doskonały pretekst, aby spędzić wspólnie czas. Rozmowa, spacer, wyjście do kawiarni czy kina – chwile spędzone razem to bezcenne prezenty.

Nie zapominajmy też o zdrowiu naszych bliskich. Podarujmy dziadkom suplementy diety, które pomogą im cieszyć się pełnią życia. Z pośród tych dostępnych na rynku sięgnijmy po naturalne preparaty, które są rekomendowane przez specjalistów np. te marki DuoLife. Nasi najbliżsi zazwyczaj cierpią z powodu problemów z sercem jak i cholesterolem. ProCardiol wspiera pracę całego układu krwionośnego, wpływa korzystnie na pracę serca i chroni naczynia krwionośne. W jego skład wchodzą: ekstrakt z głogu, kwiaty hibiskusa, wyciąg ze skórki z czerwonego winogron, aronii, serdecznika, tarczycy bajkalskiej. Specjalnie wyselekcjonowane składniki zapewniają optymalną kondycję mięśnia sercowego, naczyń krwionośnych oraz żył. Niwelują wolne rodniki, podwyższają poziom „dobrego” cholesterolu. Aronia wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, regulując ich przepuszczalność. Serdecznik zaś łagodzi dolegliwości sercowe o podłożu emocjonalnym. Tarczyca bajkalska skutecznie usuwa metale ciężkie z organizmu oraz hamuje niekorzystne zmiany zachodzące w obrębie naczyń krwionośnych. Suplement diety ProCardiol przyśpiesza także rekonwalescencje po przebytych chorobach układu krążenia.

ProCholterol zadba o prawidłowy poziom cholesterolu. Kapsułki pozwalają na utrzymanie cholesterolu na optymalnym poziomie. Dodatkowo wykazują działanie ochronne na układ krążenia, żyły oraz serce. To idealny preparat dla osób, które borykają się z problemami krążeniowo-naczyniowymi. Zawarte w suplemencie Brahmia, monokolinia K oraz beta-fitosterol regulują gospodarkę lipidową oraz ułatwiają metabolizm tłuszczu w organizmie. Chronią także przed odkładaniem się go w ściankach naczyń. Dodatkowo ProCholterol jest bogaty w kwas foliowy, który utlenia „zły”cholesterol oraz czosnek, który zapobiega zwapnieniu się żył.

Święto dziadków jest raz w roku, ale my powinniśmy dbać o nich codziennie. Tak, jak kiedyś oni dbali o nas. Pokażmy im jak bardzo ich kochamy i jak wiele dla nas znaczą.

www.duolife.eu

Możesz również polubić…