Dla mam

Jak zachęcić dziecko do raczkowania?

Raczkowanie to jeden z podstawowych etapów rozwoju niemowlęcia. Rodzice niecierpliwie czekają, kiedy ten moment nastąpi. Jednak jak się okazuje każde dziecko zaczyna raczkować w różnym czasie – niekiedy pierwsze próby, które bardziej przypominają pełzanie podejmują już dzieci 5 – 6 miesięczne. Na ogół jednak raczkować zaczynają dzieci 8 – 10 miesięczne. Jest to proces indywidualny, dlatego niekiedy dzieci wpierw zaczynają chodzić, a później raczkować, a zdarzają się również przypadki, gdy dziecko w ogóle nie raczkuje.

Robaczek w jabłuszku Little Bird Told Me

Mimo tego, że jest to normalne, iż niektóre dzieci nie raczkują, to specjaliści podkreślają jak ważny jest ten etap w prawidłowym rozwoju dziecka. Dzięki raczkowaniu mięśnie dziecka stają się silniejsze i co bardzo istotne rozwijają się symetrycznie. Dlatego też, kiedy zauważymy u dziecka pierwsze próby raczkowania, a nawet pełzania warto zachęcić je do podejmowania kolejnych.

Robaczek w jabłuszku Little Bird Told Me

Oczywiście najlepszą zachętą dla dziecka będzie zabawa. Możemy np. stanąć w jakiejś odległości od dziecka i wołać je, żeby do nas podeszło. Taki sposób doskonale sprawdza się również przy nauce chodzenia. Innym sposobem na zachęcenie malucha do raczkowania jest położenie w pewnej odległości od niego jego ulubionej zabawki, aby po nią sięgnąć będzie musiało podejść do niej.

Robaczek w jabłuszku Little Bird Told Me

Jako pomocnicy zachęcający dziecko do chodzenia doskonale sprawdzają się wszelkiego rodzaju zabawki na kółkach. Najlepiej takie, które dziecko może pociągnąć za sznurek. Zabawka powinna mieć kształt sympatycznego zwierzątka, tak jak na przykład robaczek w jabłuszku Little Bird Told Me, którego można znaleźć w sklepie www.babymama.pl. Jest to dwuczęściowa maskotka – składa się z robaczka i jego domku, jabłuszka umieszczonego na drewnianej platformie z kółkami. Dodatkowo jest ona wielokolorowa i posiada wiele faktur i szeleszczących elementów. Dziecko bawiąc się tego typu zabawką może ćwiczyć zarówno raczkowanie, czy z czasem chodzenie, ale i swoje zdolności manualne (umieszczanie robaczka w jabłuszku) i zmysły dotyku, wzroku i słuchu.

 

Robaczek w jabłuszku Little Bird Told Me – cena 99 PLN, www.babymama.pl

Możesz również polubić…