Dla mam

Czy w ciąży można pić kawę? Czy kofeina szkodzi przyszłej mamie?

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić sposób jej spożywania. Ginekolodzy podkreślają, że każda ciąża jest inna i zawsze warto zastanowić się, czy kawa w tym okresie jest niezbędna do funkcjonowania. Kwestie żywienia należy każdorazowo przedyskutować z lekarzem ginekologiem, to on razem z kobietą podejmie decyzję.

Gdzie występuje kofeina?

Naturalnym źródłem kofeiny jest kawa i herbata. Mniejszą zawartość tej substancji zawiera kakao i czekolada. Kofeina posiada właściwości pobudzające i  dlatego jest dodawana do napoi energetycznych i niektórych środków przeciwbólowych, jako środek wspomagający. Większość ludzi docenia ją za delikatne działanie pobudzające, które zawdzięcza wpływowi na układ nerwowy i przyspieszeniu akcji serca.

Dlaczego kawa w dużych ilościach może być szkodliwa, dla kobiety w ciąży?

Kofeina zawarta w kawie bardzo łatwo przenika przez łożysko, z organizmu matki do płynu owodniowego. Dla rozwijającego się maleństwa ta substancja nie jest obojętna, gdyż niewykształcone narządy, w tym wątroba, nie mogą jej sprawnie rozłożyć.

Metabolizm kofeiny w organizmie dziecka trwa aż 150 godzin, tymczasem u osoby dorosłej to ok. 4 godzin. Tak długi czas metabolizmu stwarza zagrożenie dla rozwoju płodu, może przyczynić się do zmniejszenia masy urodzeniowej, wcześniejszego porodu czy poronienia.

Kobiety będące w ciąży powinny na pewien czas odstawić lub ograniczyć kawę. Niektóre ogólnodostępne badania jednoznacznie podkreślają, że nadmierne spożywanie kofeiny może upośledzać transport substancji odżywczych do płodu przez łożysko.

Warto też pamiętać, że kawa a w zasadzie kofeina może wzmagać dolegliwości ciążowe. Wypicie małej czarnej może powodować:

  • zaburzenia snu,
  • dłużej utrzymującą się zgagę,
  • nadmierne oddawanie moczu,
  • osłabienie organizmu,
  • wypłukanie pierwiastków z organizmu przyszłej mamy,

Czym można zastąpić kawę z kofeiną?

W ciąży kawę można zastąpić kawą zbożową lub kawą z cykorii. Specjalnie dla przyszłych mam powstały również kawy bezkofeinowe. Jeżeli jednak kobieta w ciąży nie może wyobrazić sobie dnia bez małej czarnej, to ginekolodzy zalecają spożywanie jednej filiżanki dziennie. Należy jednak pamiętać, że jest to ogólne zalecenie i każda kobieta w ciąży powinna swoją sytuacją skonsultować z lekarzem prowadzącym. Zamiast kawy warto sięgać po herbatki owocowe, wodę oraz świeże soki, które nie zawierają kofeiny.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym www.babymama.pl.

BabyMama.pl to miejsce stworzone przez kobiety dla kobiet. Sklep oferuje wszystko, czego możesz potrzebować kobieta w ciąży, w czasie porodu, oraz po narodzinach dziecka. Najnowsze gadżety, ulubione produkty, atrakcyjne akcesoria – kompletna wyprawka dla dziecka.

Możesz również polubić…